Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conexare dosar - in ce ordine se cere conexarea?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Conexare dosar - in ce ordine se cere conexarea?

Am deschis o actiune de partaj judiciar si una de pretentii drept de folosinta - aceiasi piriti acelasi teren acelasi imobil .Cum sa procedez ? Cer conexarea in cadrul sedintei de partaj sau in cel de pretentii ? Pot cere conexarea celui de pretentii si la instanta in care se judecat indiviziunea ?
Art. 139. - (1) Pentru asigurarea unei bune judecăţi, în primă instanţă este posibilă conexarea mai multor procese în care sunt aceleaşi părţi sau chiar împreună cu alte părţi şi al căror obiect şi cauză au între ele o strânsă legătură.
(2) Excepţia conexităţii poate fi invocată de părţi sau din oficiu cel mai târziu la primul termen de judecată înaintea instanţei ulterior sesizate, care, prin încheiere, se va pronunţa asupra excepţiei. Încheierea poate fi atacată numai odată cu fondul.
[{*}] (3) Dosarul va fi trimis instanţei mai întâi învestite, în afară de cazul în care reclamantul şi pârâtul cer trimiterea lui la una dintre celelalte instanţe. Dacă instanţele sunt de grad diferit, conexarea dosarelor se va face la instanţa superioară în grad.
ok multumesc