Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dezmembrare teren cu constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dezmembrare teren cu constructie

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am un teren de 110 mp care are pe el o constructie cu suprafata la sol de 74 mp. Terenul nu are o forma patrata sau dreptunghiulara. Intrebarea mea este se poate dezmembra terenul astfel incat sa ramana pe schita constructia separata de teren? Adica sa rezulte in cadastru identificat in mod clar terenul care nu se afla sub constructie?

Notarul la care am fost mi-a spus ca nu se mai pot dezmembra terenuri din care sa rezulte suprafete mai mici de 100 mp. Va rog sa imi spuneti daca este asa, si daca este asa ce solutii ar fi sa pot face delimitarea clara intre teren liber de constructii si terenul de sub constructie.

Multumesc
Am inteles

Multumesc pentru informatii si pentru timpul acordat
BIU99