avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neplata cas de catre angajator
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neplata cas de catre angajator

Firma la care am lucrat acum 10 ani nu a platit CAS pe timp de 3 ani.
in vederea unei pensionari anticipate partial, imi lipsesc acesti 3 ani de vechime.
As putea oare sa-i platesc personal, fie retroactiv, fie in urmatorii 3 ani.
Mentionez insa ca in acest din urma caz, CAS-ul platit de mine in Romania s-ar suprapune cu asigurarea platita in strainatate, intrucit sunt in prezent angajat cu contract de munca intr-o tara din Uniunea Europeana.
Cu stima

Alte discuții în legătură

Pensie si plata cas Socol Socol Sunt angajat cu contract de munca intr-o tara membra ue, unde platesc asigurari sociale. Stiu ca acestea se iau in considerare la vechimea pentru pensionare in ... (vezi toată discuția)
Legea cumpararii de vechime in munca sesa224195 sesa224195 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca pot cumpara vechime in munca in paralel cu munca in strainatate. Mai in detaliu: - muncesc in ultimii 5 ani intr-o ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! va rog sa ma lămuriți dacă pot cumpăra ani de ... Iglm Iglm Bună ziua! Va rog sa ma lămuriți dacă pot cumpăra ani de vechime în munca pentru o perioadă scurtă din urmă în care nu am lucrat. Va mulțumesc! (vezi toată discuția)