avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea cumpararii de vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea cumpararii de vechime in munca

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca pot cumpara vechime in munca in paralel cu munca in strainatate.
Mai in detaliu:
- muncesc in ultimii 5 ani intr-o tara UE cu contract
- am lipsa la vechimea cotizata 3 ani in perioada '93.
Intrebarea este daca ma ajuta sa recuperez cei 3 ani neplatiti de firma la care lucram la acea vreme, daca "cumpar" acuma 3 ani.
Acesti ani vor fi in paralel cu un contract intr-o tara UE.
Va multumesc anticipat,
Cu stima.
Cel mai recent răspuns: sesa224195 , utilizator 21:56, 29 Octombrie 2016
Perioada mentionata de dvs nu intra sub incidenta Legii nr.186/2016.

Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuţiei de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi şi ultimii 5 ani anteriori acestei date.
Multumesc mult pentru raspuns.
In continuare se pune intrebarea:
Se potate cumpara vechime in munca (in Romania) in paralel cu lucrul intr-o tara UE ?
Scopul ecte intregirea stagiului de cotizare.
Aceasta va conduce la cresterea vechimii (stagiului de cotizare) ?
Multumesc anticipat
Cu stima,
Vechimea in munca nu se poate cumpara.

Puteti incheia un contract de asigurare cu Casa de Pensii, chiar daca in aceeasi perioada lucrati intr-un stat membru UE.
Fac urmatoarea precizare:
- platesc de 5 ani contributie in tara UE in care lucrez cu contract
- intentionez sa platesc CAS in Romania pe ultimii 5 ani, in paralel CAS-ul platit in strainatate.
Cum va influenta aceasta?
-Se va adauga la punctul de pensie, adica va creste valoarea pensiei?
-Dar vechimea in munca? As avea nevoie de marirea stagiului de cotizare in vederea depunerii dosarului pentru pensionare anticipata.

Inca o data va multumesc,
Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plati retroactive pensie Tarana Tarana 1.Sunt de aproximativ 6 ani cu pensie de invaliditate de gr 3 .Cu noua posibilitate de a plati retroactiv ,eu trebuie sa platesc pentru a complecta ,sau i-mi ... (vezi toată discuția)
Cumparare vechime pentru pensie JOHNVASILE JOHNVASILE As dori sa stiu daca pentru o perioada de 3 ani+9 luni (anii 1981-1984) se poate cumpara vechime in vederea pensionarii. In aceasta perioada persoana ... (vezi toată discuția)
Plata pentru cumpărare vechime Constantin1958 Constantin1958 Vreau sa cumpăr un an vechime pentru sa ies la pensie (vezi toată discuția)