avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Asistare juridica la parchet
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Asistare juridica la parchet

O persoana poate fi asistata de o ruda de gradul 1 la audierile de la parchet daca ruda este licentiata in drept ?
Nu. Asistenta juridica trebuie asigurata de un avocat.

Codul de procedura penala:

ART. 89

Asistenţa juridică a suspectului sau a inculpatului

(1) Suspectul sau inculpatul are dreptul să fie asistat de unul ori de mai mulţi avocaţi în tot cursul urmăririi penale, al procedurii de cameră preliminară şi al judecăţii, iar organele judiciare sunt obligate să îi aducă la cunoştinţă acest drept. Asistenţa juridică este asigurată atunci când cel puţin unul dintre avocaţi este prezent.

(2) Persoana reţinută sau arestată are dreptul să ia contact cu avocatul, asigurându-i-se confidenţialitatea comunicărilor, cu respectarea măsurilor necesare de supraveghere vizuală, de pază şi securitate, fără să fie interceptată sau înregistrată convorbirea dintre ei. Probele obţinute cu încălcarea prezentului alineat se exclud.
Doar avocatul ii poate acorda asistenta juridica.
Procurorul nu poate permite decat la avocat intrucat asa cere legea.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Doar avocatul ii poate acorda asistenta juridica.
Procurorul nu poate permite decat la avocat intrucat asa cere legea.

Eu am intrebat din punct de vedere al reclamantului adica al partii vatamate si nu al inculpatului.

Părţile şi subiecţii procesuali principali au dreptul de a se apăra ei înşişi sau de a fi asistaţi de avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmarire penala - asistenta juridica obligatorie? daviddaniel daviddaniel Te poți reprezenta singur într-un proces penal? Dacă da, ai dreptul să soliciți procurorului să participi la ridicarea probelor (înscrisuri ... (vezi toată discuția)
Am fost oprit in trafic si am iesit pozitiv la drug test! am ... Ionut61 Ionut61 Am fost oprit in trafic si am iesit pozitiv la drug test! Am fost condus la inml mi s a luat probe de sange si urina a venit rezultatul la fel pozitiv, ... (vezi toată discuția)
Persoană vatamata viorelv viorelv Persoană vătămata poate asista la audierea martorului in cursul UP si sa adreseze in mod direct întrebări acestuia? (vezi toată discuția)