avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza venitul net pentru indemnizatia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza venitul net pentru indemnizatia crestere copil?

Buna ziua! In ultimele 12 luni salariul meu a fost supus unor popriri. As dori sa stiu ce venituri vor aparea pe adeverinta ce trebuie completata pentru aprobarea indemnizatiei de crestere copil...cu sau fara popriri? multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:03, 21 Aprilie 2016
1. Venitul net (din fiecare luna = Venitul brut - impozit pe salariu - contributiile pentru pensie, sanatate si somaj.

2. Popririle pe salariu nu se scad din brut in cazul venitului net pentru calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC).
Dar concediile medicale luate in ultimele 12 luni inainte de nastere care au modificat salariul NET, modifica si indemnizatia pentru CCC?
1. Cand am spus "venitul brut" aici intra veniturlile din salarii si din indemnizatiile pentru concedii medicale, inclusiv pentru concediul de maternitate.

2. Daca indemnizatiile pentru concedii medicale si de maternitate sunt mai mici decat salariul atunci si indemnizatia pentru CCC mai fi mai mica.
Va multumesc pentru raspuns.
Eu inteleg din ce spuneti d-voastra ca daca am beneficiat in ultimele luni de concediu medical, automat netul mai mic, atunci si Indemnizatia va fi mai mica.

Dar Concediile Medicale si de maternitate afecteaza brutul? ( eu stiam ca doar NETUL)

Va multumesc,
Oana Ciobanu
Eu inteleg din ce spuneti d-voastra ca daca am beneficiat in ultimele luni de concediu medical, automat netul mai mic, atunci si Indemnizatia va fi mai mica.

Da, asa este.

Dar Concediile Medicale si de maternitate afecteaza brutul? ( eu stiam ca doar NETUL)

1. Concediul de maternitate are acelasi regim de calcul al indemnizatiei ca si un concediu medical.

2. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate are si un brut si un net.
- Din venitul brut al indemnizatiei se scade contributia pentru pensie (CAS) si ramane venitul net.
Ultima modificare: Vineri, 16 Ianuarie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical dupa ccc1 Dana-Ion Dana-Ion Buna seara! As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1. Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Roxmi Roxmi Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Cum se calculeaza pe care trebuie sa o incasez de la angajator in cazul in care am ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate pt pfi RamonaMV RamonaMV Buna-ziua! Sunt PFI (persoana fizica independenta) - Medic Independent din iunie 2014, inainte am fost salariata. Lucrez 8 ore pe zi la o clinica si am un ... (vezi toată discuția)