Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza venitul net pentru indemnizatia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza venitul net pentru indemnizatia crestere copil?

Buna ziua! In ultimele 12 luni salariul meu a fost supus unor popriri. As dori sa stiu ce venituri vor aparea pe adeverinta ce trebuie completata pentru aprobarea indemnizatiei de crestere copil...cu sau fara popriri? multumesc
1. Venitul net (din fiecare luna = Venitul brut - impozit pe salariu - contributiile pentru pensie, sanatate si somaj.

2. Popririle pe salariu nu se scad din brut in cazul venitului net pentru calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC).
Dar concediile medicale luate in ultimele 12 luni inainte de nastere care au modificat salariul NET, modifica si indemnizatia pentru CCC?
1. Cand am spus "venitul brut" aici intra veniturlile din salarii si din indemnizatiile pentru concedii medicale, inclusiv pentru concediul de maternitate.

2. Daca indemnizatiile pentru concedii medicale si de maternitate sunt mai mici decat salariul atunci si indemnizatia pentru CCC mai fi mai mica.
Va multumesc pentru raspuns.
Eu inteleg din ce spuneti d-voastra ca daca am beneficiat in ultimele luni de concediu medical, automat netul mai mic, atunci si Indemnizatia va fi mai mica.

Dar Concediile Medicale si de maternitate afecteaza brutul? ( eu stiam ca doar NETUL)

Va multumesc,
Oana Ciobanu
Eu inteleg din ce spuneti d-voastra ca daca am beneficiat in ultimele luni de concediu medical, automat netul mai mic, atunci si Indemnizatia va fi mai mica.

Da, asa este.

Dar Concediile Medicale si de maternitate afecteaza brutul? ( eu stiam ca doar NETUL)

1. Concediul de maternitate are acelasi regim de calcul al indemnizatiei ca si un concediu medical.

2. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate are si un brut si un net.
- Din venitul brut al indemnizatiei se scade contributia pentru pensie (CAS) si ramane venitul net.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane