avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia pentru cresterea copilului 2015
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia pentru cresterea copilului 2015

Buna ziua! Am si eu o nelamurire: s-a dublat alocatia copiilor incepand din 2015? Vreau sa stiu daca trebuie sa depunem alte acte pentru a beneficia de marirea ei, pentru ca ei(guvernantii) au spus ca beneficiaza doar copiii al caror venit per membru de familie este in jur de vreo 500 lei.Va multumesc, anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:54, 16 Ianuarie 2015
Nu s-a dublat niciun cuantum al alocatiei de stat pentru copil.

Aceasta are o valoare de :
- 200 lei , pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil
- 42 lei , de la 2 ani pana la 18 ani.

Legea 61/1993
Art. 3
(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);

c) 0,168 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
.....

ISR = indicatorul social de referinta, care are o valoare actuala de 500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatia pentru copiii pana la 2 ani alexandraBudur alexandraBudur buna ziua. alocatia se plateste pana cand implineste copilul 2 ani,indiferent daca am optat pentru concediul de crestere al copilului pana la 1 an sau 2? (vezi toată discuția)
Cuantumul alocatiei pentru copil 2009-2012 mb_mihaela mb_mihaela Buna seara ! Ma poate indruma cineva,va rog,cum pot afla cre a fost cuantumul alocatiei pentru copil pentru 2009, 2010, 2011 si 2012 ( in Romania) ? Va ... (vezi toată discuția)
Alocația copilului Ce alocatie ia un copil cu unul din parinti cu handicap de gradul 1 (vezi toată discuția)