Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia pentru cresterea copilului 2015
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia pentru cresterea copilului 2015

Buna ziua! Am si eu o nelamurire: s-a dublat alocatia copiilor incepand din 2015? Vreau sa stiu daca trebuie sa depunem alte acte pentru a beneficia de marirea ei, pentru ca ei(guvernantii) au spus ca beneficiaza doar copiii al caror venit per membru de familie este in jur de vreo 500 lei.Va multumesc, anticipat!
Nu s-a dublat niciun cuantum al alocatiei de stat pentru copil.

Aceasta are o valoare de :
- 200 lei , pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil
- 42 lei , de la 2 ani pana la 18 ani.

Legea 61/1993
Art. 3
(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);

c) 0,168 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
.....

ISR = indicatorul social de referinta, care are o valoare actuala de 500 lei.