avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog ajutati-ma in a putea sa-mi fac o idee - cerere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog ajutati-ma in a putea sa-mi fac o idee - cerere de despagubire pentru lipsa de folosinta a unui teren

Din experienta dumneavoastra , cam la ce suma m-asi putea referi in cererea de despagubire pentru lipsa de folosinta a unui teren de 2112 mp , intravilan in com Brebu - Prahova . Un calcul la minimum macar daca aveti idee , va rog frumos
Cel mai recent răspuns: ContSters341448 , utilizator 09:08, 19 Ianuarie 2015
cam 2% din valoarea de circulatie pe metru patrat lunar sau avand in vedere valoarea de amortizare contabila a unui astfel de activ ( asta stiu bine contabilii )
am priceput va multumesc mult , mult :yeah:
jude poate diminua suma calculata de expert ?
da, poate
insa daca face asta hotararea este contradictorie pt ca la un moment dat a apreciat si incuviintat parerea unui expert ( evident, pe considerente ca-i utila proba, ca-i jude si nu expert si ca are nevoie de aceasta proba ca nu stie cum sta treaba:D )

incheierile fac corp comun cu hotararea....sigul postarea mea se refera doar la intinderea prejudiciului

situatiile sunt diverse...chiar cu expertiza incuviintata...lipsa de folosinta pe "malul galben" din balarii de langa Roman unde IO sunt proprietar nu va da nimeni:((
aici nu i pe malul galben ste pe 2/3 dintr-o expertiza facuta de topograf si un expert in constructii , cu masuratori , vecinatati .........asa ca ceva tot va da:P

Alte discuții în legătură

Sanctiuni executare lucrare in mod gresit gica_ungureanu gica_ungureanu Se încalcă vreo lege în cazul în care ești plătit și execuți o lucrare greșită? Există sancțiuni? Nu mă refer la medici. Ei au parcă o lege a ... (vezi toată discuția)
Plata pentru nefolosire imobil voinea75 voinea75 Va expun pe scurt situatia: - fostul sot paraseste domiciliul conjugal -eu intentez actiune de divort -copilul minor ramane in intretinerea mea - se ... (vezi toată discuția)
Pretentii arcd ROMANFLORIN ROMANFLORIN Se poate prevala de răspundere conducatorul unei instituţii (director – ordonator tertiar de credite) de prevederile art. OUG nr. 119/1999, respectiv de ... (vezi toată discuția)