Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura contestatie martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura contestatie martor

Buna ziua,

1.pot contesta martorul in cazul unui partaj avand in vedere faptul ca,nu cunosc acest martor?
care este legea care-mi permite acest lucru?
puteti sa luati masuri impotriva lui daca vedeti ca face declaratii mincinoase. avocatul dvs, ii poate pune anumite intrebari din care sa rezulte ca martorul este strain de situatie, doar a invatat pe de rost speech-ul
Puteti solicita instantei sa cenzureze declaratia martorului daca situatia de fapt povestita de acesta nu este conforma realitatii,sau daca se incurca in declaratii,este subiectiv,povestea relatata nu este plauzibila.Nu aveti un text de lege care sa va permita acest lucru,depinde si de judecator de restul probelor administrate etc.