avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sotia mea este nascuta pe data de 23.06.1958,are o vechime in munca de 24 ani,din care 14 ani si 11 luni in gr.II de munca.Doresc sa ma informez cand are dreptul la pensie pentru limita de varsta? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:39, 20 Ianuarie 2015
Limita de varsta la 61 de ani si 1 luna.
Dupa cum a-ti publicat dumneavoastra in 2015 varsta de pensionare la femei este de 60 ani,iar daca sotia mea are la gr.II de munca 14 ani si 11 luni deci nu ar trebui sa iese la pensie cu 3.5 ani mai devreme,fiind nascuta in iunie 1958 nu ar trebui sa iese la pensie anul acesta?
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard cu 3 ani si 6 luni,trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu complet de 31 de ani si 1 luna.
Ea are la acest moment 27 de ani si 6 luni(24 + 3 ani si 6 luni stagiul aferent)
1. In lunile ianuarie-martie 2015 varsta de pensionare este de 60 de ani pentru femeile nascute in 1955.

2. Pentru o femeie nascuta in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 14 ani si 11 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%);
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani numai daca are realizat stagiul complet de cotizare;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (24/0 + 3/6 = 27 de ani si 6 luni).

4. - Deoarece are un stagiu de cotizare realizat numai de 27 de ani si 6 luni (fata de 31 de ani si 1 luna, cat prevede legea) nu poate solicita pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
- Ca urmare poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iulie 2019.

Daca totusi achita diferenta de CAS pana la stagiul complet de 31 ani si o luna cand ar putea sa depuna dosarul de pensionare?

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata Apostoaemihai Apostoaemihai sant nascuta in 23.06.1958.am o vechime in munca de 24 ani,din care 15ani la gr. a doua de munca.Vreau sa stiu cand am dreptul la pensie anticipata? (vezi toată discuția)
Grupa ii de munca popesculili2003 popesculili2003 ce reducere la pensie are o persoana care are o vechime totala in munca de 31 ani din care in grupa II de munca este de 11 ani,6 luni ? (vezi toată discuția)
Cum pot sa ies la pensie anticipat? dumitrusavu dumitrusavu Am 35 de ani de munca, din care 10 grupa 1, 4 copii, si vreau sa ies la pensie anticipat. Ma poate ajuta cineva, sa ma indrume, sa ma sfatuiasca ce ar trebui ... (vezi toată discuția)