avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la combustibil în reg. cumpãrãturi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la combustibil în reg. cumpãrãturi

#-o

Bună ziua,

Am următoarea nelămurire. Bonurile fiscale pentru combustibil, le introducem bază + TVA intr-un 6022 nedeductibil.
Cred că am înţeles bine. Dar cum introducem în jurnalul de cumpărături baza şi TVA-ul, ca mai apoi să tot declarăm D 392 şi D 394 ? Mulţumesc, şi scuze dacă par naiv ....:">
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 20:44, 10 Iunie 2009
Pot sa va spun cum fac eu : am in jurnalul de cumparari doua coloane : tva deductibil , unde trec tva aferent bonuri benzina (in cazul nostru ) , si alta, tva de dedus, unde daca e benzina , nu trec nimic. Asta in corelatie cu decontul 300: rd 22 si 23.Iar in 394 bonurile nu se declara . In 394 se declara numai facturi . Va pot sugera sa preluati in jurnal formularistica decontului, pentru o mai usoara completare a acetuia , respectind desigur si omfp 1372/m of 364/13.05.2008. Si in legatura cu taxa nededusa, fara drept de deducere : am intilnit opinii ca o vor inregistra in 6022 , iar altii spun ca in 635, analitic neded; opinia mea ca e a doua varianta e acceptabila , pentru ca e vorba de o taxa , nu de o valoare a unui bun , care e neded temporar si trebuie pastrat acest caracter , al unei masuri de natura exclusiv fiscala .
Iar intrebarea nu e deloc naiva ... din contra ... :hm:
=D>

Mulţumesc pentru promptitudine.
Problema e ... mai complicată pentru că sunt situaţii în care combustibilul se ia pe factura, un vfel de contract anteplatit şi descărcare cu un card special. Oricum, am impresia că "ăştia", ştiu doar că le trebuie mulţi bani ca să se lăfăie, dar n-au imaginea completă a ceea ce implică deciziile lor aberante. ;)
E ok... inregistrati doar factura . Cardul e pentru cei care alimenteaza , nu ?
Cardul e un mod de a scădea din creditul iniţial plătit anticipat, şi obţinut cu factură. Cardul respectiv nu are regim fiscal, e un fel de conven;ie ]ntre comerciant şi cumpăărător, ca să nu scrie factură pentru fiecare n litri alminetaţi. dar există o factură.Întrebarea e dacă această factură, conţinând bază+TVA, nu o îregistrez ca atare, adică nefiind deductibilă, o trec toată în 6022NEDEDUCTIBIL, sau care o fi contul de cheltuieli cu pricina,, cum se corelează treaba asta, adică rulajul din balanţă cu jurnalele de cumpărături, şi cu D 39X ?
Daca am inteles eu bine avem o factura de combustibil, cu tva , care este rezultatul unui consum inregistrat la momentul achizitiei cu acel card . Deci singurul document fiscal este factura .
Inregistrari (sugestie ) :
%= 4011 119
3022 100
4426 19
635/analitic neded =4426 19( sau chiar direct , fara 4426)
6022/analitic neded =3022 100
In jurnal cumparari : baza =100, tva deductibil = 19; tva de dedus =0
In 394= inregistrare factura
In decont 300: rd 22 = 19, rd 23=0
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iunie 2009
Magda Staicu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia d.394 pricope_ciprian pricope_ciprian Buna ziua Am o nelamuririre , bonurile de combustibil se introduc in cadrul declaratiei D394 si daca se mai deduce tva-ul. (vezi toată discuția)
Centralizator bonuri motorina jonny_6 jonny_6 Buna ziua ! Avand in vedere Opanaf 2986/2013 referitor la nedeclararea bonurilor fiscale in declaratia 394 , pt o firma de taxi platitoare de TVA care ... (vezi toată discuția)
Inregistrari corecte pentru 394 Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA As vrea sa aflu si parerea voastra cu privire la monografiile folosite pentru inregistrarea corecta a facturilor in D 394. Ex.achitizionez de la un magazin cu ... (vezi toată discuția)