Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

care este ultima versiune valabila a codului muncii si cand a aparut?
de exemplu prevedera: Art.146 (3) C.mun. - Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul - prin ce lege a aparut acest aliniat?
Codul Muncii a fost republicat in Monitorul Oficial nr. 345/18 mai 2011 fiind modificat ulterior prin :
L. nr.76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă - introduce, la 1 septembrie 2012, alin. (3) la art. 269

L. nr.147/2012 pentru modificarea art. 139 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii
- modifică art. 139 alin. (1)

O.U.G. nr.44/2012 privind modificarea art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă- prorogă termenul de intrare în vigoare a Legii nr. 134/2010 până la 1 februarie 2013

L. nr.187/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal - la data de 1 februarie 2014, modifică art. 264, art. 265; abrogă art. 261-263 dispune republicarea

O.U.G. nr.4/2013 privind modificarea Legii nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative conexe - prorogă termenul de intrare în vigoare a Legii nr. 134/2010 până la 15 februarie 2013

L. nr.2/2013 privind unele măsuri pentru degrevarea instanţelor judecătoreşti, precum şi pentru pregătirea punerii în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă
- modifică art. 269 alin. (1)

L. nr.255/2013 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative care cuprind dispoziţii procesual penale - modifică, la 1 februarie 2014, art. 61 lit. b); introduce lit. c1) la art. 52 alin. (1)

L. nr.77/2014 pentru modificarea alin. (4) al art. 251 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii
- modifică art. 251 alin. (4)

Astfel, textul articolului 146 alin.3 C.mun. in vigoare este cel publicat in Monitorul Oficial nr. 345/18 mai 2011, si anume :

Art. 146 (3) - Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
daca citim art.146 de la 1 la 3 eu interpretez ca trebuie sa iei concediul de odihna in anul respectiv. in cazul exceptiilor prevazute de lege (care sunt acelea?) poate sa-l ia pana la sfarsitul anului urmator. interpretez bine? cu cle 10 zile legate daca angajatul nu si le ia pateste angajatorul ceva?
Regula este efectuarea CO in anul respectiv, iar exceptia este in anul urmator.

Exceptiile stabilite in actele normative sunt aplicabile numai sectorului bugetar , pentru cel privat se pot prevede in reg.intern si/sau in ccm aplicabil.

Nu exista sanctiune pentru ceea ce ati intrebat dvs.
deci interpretarea mea e corecta? eu am in ROI prevederea ca cine nu isi ia CO in anul respectiv si-l poate lua anul urmator pana la 31.01, altfel il pierde.

alta intrebare legata de CO: cele 10 zile nefractionate sunt obligat ca angajator sa le dau, dar si angajatul e obligat sa le ia? adica trebuie sa-l oblig sa si le ia?

Dreptul la efectuare CO nu se prescrie, astfel in opinia mea acea prevedere nu este corecta.