Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedurã civilã ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedurã civilã în forma republicatã (Noul Cod de procedurã civilã)

Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila a fost republicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 545, din 3 august 2012 si poate fi consultata accesand link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila intra in vigoare la data de 1 septembrie 2012, data de la care se abroga Codicele de procedura civila (Codul de procedura civila decretat si promulgat in anul 1865).
vaiiiiiiii!!!!!
sunt modificari substantiale?
O sa incep si eu mesajul ca dvs.: vaiii :) , nu ati citit Legea nr. 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila.

Singurul act normativ care a modificat, pana in pezent, Legea nr. 134/2010 (NCPC) este Legea nr. 76/2012. Potrivit art. 80 din Legea nr. 76/2012, Noul Cod de procedura civila trebuia republicat in termen de trei luni de la publicarea Legii nr. 76/2012 in Monitorul Oficial.
Art. 80
In termen de 3 luni de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila si actele normative prevazute la art. 23, 25, 28, 31-36, 38, 40, 41, 43, 45, 47-49, 51, 52, 54, 56, 58, 59, 61, 63, 65, 69 si 73 vor fi republicate in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, dandu-se textelor o noua numerotare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
multumesc!:)
Potrivit OUG nr. 44/2012, publicată în Monitorul Oficial nr. 606/23.08.2012, noul Cod de procedură civilă va intra în vigoare la data de 1 februarie 2013. Actul normativ modifică art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă şi poate fi citit, integral, mai jos.
ORDONANȚÃ DE URGENȚÃ
privind modificarea art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă

Având în vedere că, potrivit art. 81 din Legea nr. 76/2012 , noul Cod de procedură civilă urmează să intre în vigoare la 1 septembrie 2012,
dat fiind termenul foarte scurt până la momentul stabilit pentru intrarea în vigoare a Codului de procedură civilă și ținând seama de necesitatea continuării eforturilor și a măsurilor administrative pentru pregătirea aplicării acestuia,
având în vedere că actualul context economic a impus importante restricții financiar - bugetare, care au întârziat finalizarea măsurilor absolut necesare pregătirii sistemului judiciar pentru aplicarea noului Cod de procedură civilă,
întrucât neadoptarea, în regim de urgență, a măsurilor propuse prin prezenta ordonanță de urgență poate genera blocaje la nivelul instanțelor, cu consecințe grave de ordin procedural în activitatea de judecată, care ar putea conduce la afectarea dreptului de acces la justiție și a dreptului la un proces echitabil, în termen rezonabil,
având în vedere că aspectele mai sus menționate vizează un interes public și constituie o situație extraordinară, a cărei reglementare nu poate fi amânată, impunând adoptarea de măsuri imediate pe calea ordonanței de urgență,
în temeiul art. 115 alin. (4) din Constituția României, republicată,

Guvernul României adoptă prezenta ordonanță de urgență.
Articol unic. - Articolul 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 365 din 30 mai 2012, se modifică după cum urmează:
1. Alineatul (1) va avea următorul cuprins: „Art. 81. - (1) Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 485 din 15 iulie 2010, intră în vigoare la 1 februarie 2013.”
2. Alineatul (2) se abrogă.

PRIM-MINISTRU VICTOR-VIOREL PONTA

p. Ministrul justiției, interimar, Simona-Maya Teodoroiu, secretar de stat Viceprim-ministru, ministrul finanțelor publice, Florin Georgescu

București, 23 august 2012. Nr. 44.
Potrivit OUG nr. 4/2013, publicată în Monitorul Oficial nr. 68/31.01.2013, noul Cod de procedură civilă va intra în vigoare la data de 15 februarie 2013. Actul normativ modifică în acest sens art. 81 din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă şi poate fi citit, integral, mai jos.

OUG 4/2013 privind modificarea Legii nr. 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative conexe

Art. I
Legea nr. 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 365 din 30 mai 2012, cu modificarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. Articolul 81 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 81
Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 545 din 3 august 2012, cu completarile ulterioare, intra in vigoare la data de 15 februarie 2013."

2. Articolul 82 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 82
Prezenta lege intra in vigoare la data prevazuta la art. 81, cu exceptia dispozitiilor art. 80, care intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, si a dispozitiilor art. 38 pct. 1 si 2, care intra in vigoare la data de 1 iulie 2013."

Art. II
Dupa alineatul (2) al articolului 13 din Legea nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 305 din 18 aprilie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
"(3) Hotararea instantei este supusa numai apelului."

Art. III
Prevederile art. 13 alin. (3) din Legea nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori, cu modificarile si completarile ulterioare, se aplica in procesele incepute in perioada 15 februarie 2013 � 30 iunie 2013.

Art. IV
Articolul 1 punctul 1^1 si articolul 289 alineatul 1^1 din Codul de procedura civila, republicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 45 din 24 februarie 1948, cu modificarile si completarile ulterioare, se abroga.

Art. V
La articolul 94 din Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 545 din 3 august 2012, cu completarile ulterioare, punctul 2 se abroga.

Art. VI
Dispozitiile alineatului (1^2) al articolului 2 din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 441 din 22 mai 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, intra in vigoare la 1 august 2013.

Art. VII
Articolul III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 90/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, precum si pentru modificarea art. II din Legea nr. 115/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 878 din 21 decembrie 2012, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. III
Dispozitiile art. 2 alin. (1^2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare, referitoare la sanctiunea inadmisibilitatii cererii de chemare in judecata, se aplica numai proceselor incepute dupa data de 1 august 2013."

Art. VIII
Termenul prevazut la art. II din Legea nr. 115/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 462 din 9 iulie 2012, referitor la intrarea in vigoare a dispozitiilor art. 60^1 din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare, se proroga dupa cum urmeaza:
a) pana la intrarea in vigoare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 545 din 3 august 2012, cu completarile ulterioare, in ceea ce priveste dispozitiile alin. (1) lit. a)-f);
b) pana la intrarea in vigoare a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedura penala, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 486 din 15 iulie 2010, in ceea ce priveste dispozitiile alin. (1) lit. g).

[ link extern ]