Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cota parte indiviza

Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la modalitatea de calcul a cotei indivize: in 1971 (cand s-a construit blocul), avea 10 scari. Prin urmare, fiecarui apartament i-a revenit o CPI raportata la suparafata totala a apartamentelor de pe cele 10 scari.
Acum blocul s-a separat in 2 asociatii-una de 4 scari si una de 6 scari. Acum, daca adun CPI de pe cele 6 scari imi rezulta valoarea de 60, si nu 100 cat zice legea.
Trebuie recalculata cota parte indiviza pe cele 6 (respectiv 4) scari? Sau mergem pe valorile initiale?
floripruna, utilizator

Mama ei de matematică și de lege.... :D

Ce o fi fost în mintea celor care au făcut legea, dacă au făcut-o doar pentru asociațiile cu 10 scări unde suma cotelor este 100? =D>

Dar... de regula de „trei simplă” nu ați auzit?
Suma rezultată de pe cele 6 scări (sau 4) reprezintă 100 din lege... iar la un apartament din asociație îi corespunde x.... ;)

PS
Dacă am organiza pe acest forum un concurs în care să premiem cele mai nostime întrebări, cred că această întrebare s-ar putea califica în finală :)
Se poate merge pe valorile existente iar la numitor se pune suma, diferita de 100.
Se recomanda, prin regula de trei simple sa se aduca la 100.

Cel mai sigur este ca asociatia la nivel de scara sa faca un nou cadastru: dar asta costa...
Adunati suprafetele tuturor apartamentelor dintr-o asociatie (cele 6 scari sau cele 4, nu impreuna!) si va da suprafata totala a asociatiei, cea de 6 sau cea de 4 depinde care va intereseaza, aceasta reprezinta 100% cota-parte indiviza.

PS
Dacă am organiza pe acest forum un concurs în care să premiem cele mai nostime întrebări, cred că această întrebare s-ar putea califica în finală

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters241232, utilizator
amvirdan a scris:

Cel mai sigur este ca asociatia la nivel de scara sa faca un nou cadastru: dar asta costa...

Nu e vorba de așa ceva... :D

D-voastră vă referiți aici la cota din dreptul de proprietate asupra terenului aferent imobilului ce revine fiecărui proprietar de apartament (aceasta oricum nu s-a modificat prin înființarea unor noi asociații de proprietari).... dar cel care a pus întrebarea se referea la cota din cheltuielile comune lunare ce revine fiecărui proprietar. =D>

E din ce în ce mai interesant topicul acesta.
Ar putea fi intitulat „unde dai și unde crapă...” :)
Cota indiviza este trecuta in actul de proprietate al fiecarui apartament si nu are nici o legatura cu marimea ori componenta asociatiei de proprietari.
Cota parte indiviza care se are in vedere in repartizarea cheltuielilor gestionate de asociatia de proprietari este altceva decat cota parte indiviza din actul de proprietate, din actele cadastrale s.a.m.d. Numai in putine cazuri cota parte indiviza din actul de proprietate poate fi egala cu cota parte indiviza luata in calcul al intretinere. De exemplu in cazul cand asociatia este constituita dintr-un bloc cu o singura scara.

Daca ne spuneti pentru ce va trebuie cota indiviza, o sa incercam sa explicam cum se determina aceasta.