Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare teren

Firma 1 a cumparat un teren in urma cu 1 saptamana. (inca nu e intabulat). Firma 2 doreste sa achizitioneze de la Firma 1 o parte din terenul recent cumparat.Care ar fi etapele in vederea realizarii tranzactiei intre cele 2 firme si a intabularii separate a celor 2 terenuri rezultate?
Presupun ca Firma 1 a cumparat terenul dar nu a obtinut inca extrasul cu intabularea pe numele sau intrucat a trecut doar o saptamana de la incheierea actului.
Pasul urmator ar fi sa dezmembreze acel teren in doua loturi, sa incheie la notar actul de dezmembrare apoi sa vanda unul din cele doua loturi Firmei 2.

La vanzarea catre firma 2 veti plati un comision de 3% impozit catre stat pentru ca vindeti terenul intr-un termen mai mic de 3 ani de la dobandire.