Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare cetatean din Basarabia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare cetatean din Basarabia

Buna ziua
Imi puteti indica, va rog, care sunt legile de actualitate ce reglementeaza procedura de detasare a unei persoane din Rep. Moldova in Romania?
Ma intereseaza in special ce demersuri ne revin noua, cum influenteaza statul de plata, cine plateste contributiile, impozitul, etc, pe cine tre sa anunt si in cat timp de la data detasarii?
Trebuie sa se obtina avizul de detasare , documentul oficial eliberat de catre Inspectoratul General pentru Imigrari, care da dreptul titularului sa solicite o viza de lunga sedere in scop de detasare si un permis de sedere in acest scop pentru o perioada de maximum un an la un interval de minimum 5 ani, in baza deciziei de detasare de la un angajator persoana juridica cu sediul in strainatate la un beneficiar, persoana fizica sau juridica din Romania ori o reprezentanta, sucursala sau filiala din Romania a unei persoane juridice straine. in temeiul prevederilor acordurilor, conventiilor sau intelegerilor internationale la care Romania este parte, perioada pentru care lucratorul detasat desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei poate fi prelungita in conditiile si situatiile prevazute in mod expres de acestea.

OG 25/2014
Art. 20. - in vederea detasarii pe teritoriul Romaniei a unui strain este necesar ca beneficiarul prestarii de servicii sa obtina avizul de detasare. Acesta se elibereaza de catre Inspectoratul General pentru Imigrari, la cererea beneficiarului prestarii de servicii, daca se constata indeplinirea cumulativa a conditiilor prevazute de prezenta ordonanta.
Art. 21. - (1) Beneficiarul prestarii de servicii, care functioneaza in mod legal, poate primi in vederea desfasurarii unei activitati lucrative pe teritoriul Romaniei un strain angajat al unei persoane juridice cu sediul in strainatate, numai daca:
a) strainul indeplineste conditiile speciale de pregatire profesionala, experienta in activitate si autorizare, potrivit legislatiei in vigoare, si nu are antecedente penale care sa fie incompatibile cu activitatea pe care o desfasoara sau urmeaza sa o desfasoare pe teritoriul Romaniei;
b) are achitate obligatiile catre bugetul de stat pe ultimul trimestru, anterior depunerii cererii;
c) desfasoara efectiv activitatea pentru care solicita detasarea strainului;
d) nu a fost sanctionat potrivit art. 36 alin. (1) din prezenta ordonanta, art. 260 alin. (1) lit. e) din Codul muncii sau potrivit art. 9 alin. (1) lit. a) din Hotararea Guvernului nr. 500/2011, cu modificarile ulterioare, in ultimii 3 ani anteriori depunerii cererii;
e) nu a fost condamnat definitiv pentru o infractiune prevazuta de Codul muncii ori pentru o infractiune contra persoanei savarsita cu intentie, prevazuta de Codul penal;
f) contingentul anual pe tipuri de lucratori nou-admisi pe piata fortei de munca stabilit potrivit art. 29 alin. (1) nu a fost epuizat;
g) strainul care urmeaza a fi detasat indeplineste conditiile prevazute la art. 6 alin. (1) lit. a), e), g) si h), art. 11 si art. 27 alin. (2) lit. c) si e) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 194/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si nu se afla in vreunul dintre cazurile de nepermitere a intrarii in Romania prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b)-d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 194/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
(2) Dovada indeplinirii conditiilor prevazute la alin. (1) se face cu urmatoarele documente:
a) atestatul de recunoastere a studiilor necesare ocuparii locului de munca vacant, eliberat de Ministerul Educatiei Nationale, in conditiile prevazute de legislatia in domeniu, sau diploma de studii eliberata de institutii de invatamant acreditate in Romania;
b) copiile documentelor care atesta pregatirea profesionala obtinuta in afara sistemului de invatamant sau, dupa caz, care atesta experienta profesionala, traduse si legalizate in conditiile legii;
c) atunci cand este cazul, documente care atesta obtinerea in Romania sau in alt stat membru al Uniunii Europene a calificarii profesionale necesare ocuparii functiei, dupa caz, traduse si legalizate in conditiile legii;
d) curriculum vitae al strainului, care sa contina si declaratia pe propria raspundere a acestuia ca este apt din punct de vedere medical si are cunostinte minime de limba romana;
e) cazierul judiciar al strainului sau alt document cu aceeasi valoare juridica, eliberat de autoritatile din tara de origine sau resedinta, tradus si legalizat in conditiile legii;
f) copia contractului individual de munca, inregistrat la autoritatile competente din tara de origine, tradus si legalizat;
g) copia actului de detasare, tradus si legalizat;
h) certificatul de atestare fiscala emis de administratia finantelor publice in a carei raza teritoriala beneficiarul prestarii de servicii isi are sediul social, privind achitarea obligatiilor catre bugetul de stat, la sfarsitul trimestrului incheiat anterior depunerii cererii;
i) certificatul de inmatriculare in registrul comertului si certificatul constatator din care sa rezulte ca in registrul comertului nu au fost inregistrate mentiuni privind deschiderea procedurii falimentului, in copie si in original;
j) cazierul judiciar al beneficiarului prestarii de servicii;
k) copia documentului de trecere a frontierei, valabil, al strainului;
l) doua fotografii tip 3/4 ale strainului
(3) Verificarea conditiilor prevazute la alin. (1) lit. d), f) si g) se realizeaza de catre Inspectoratul General pentru Imigrari prin formatiunile sale teritoriale.
Art. 22. - Avizul de detasare pentru strainii detasati in cadrul unui contract incheiat intre intreprinderea care face detasarea si beneficiarul prestarii de servicii care isi desfasoara activitatea in Romania se elibereaza de Inspectoratul General pentru Imigrari la solicitarea beneficiarului prestarii de servicii, in baza unei cereri motivate insotite de documentele prevazute la art. 21 alin. (2), precum si de copia contractului de prestari de servicii, inregistrat la organul fiscal competent teritorial, potrivit legislatiei nationale.
Art. 23. - Avizul de detasare pentru strainii detasati la o reprezentanta, sucursala sau filiala din Romania a unei persoane juridice straine se elibereaza de Inspectoratul General pentru Imigrari la solicitarea beneficiarului prestarii de servicii, in baza unei cereri motivate insotite de documentele prevazute la art. 21 alin. (2).
Art. 24. - Avizul de detasare pentru strainii detasati la o intreprindere care apartine unui grup de intreprinderi, recunoscut conform legislatiei nationale, situata pe teritoriul Romaniei, se elibereaza de Inspectoratul General pentru Imigrari la solicitarea beneficiarului prestarii de servicii, in baza unei cereri motivate insotite de documentele prevazute la art. 21 alin. (2), precum si de dovada apartenentei la grupul de intreprinderi, recunoscut potrivit legislatiei nationale.
va multumesc pentru raspuns