Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-custodie comuna-orele de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-custodie comuna-orele de vizita

Buna ziua!
Urmeaza sa divortez. Am o fetita de doi an jumate, care va ramane la/cu mine, la domiciliul meu, bun personal. Inca nu am inceput procesul, nu am vizitat un avocat si as vrea sa stiu la ce sa ma astept intr-o chestiune ce priveste exclusiv copilul. Amandoi, si eu (mama) si sotul vrem ce-i mai bine copilului, ne vom ingriji amandoi de ea (cel putin asa ne propunem). Eu am anumite pretentii cu care sotul nu prea este de acord. Avand in vedere ca fetita este foarte atasata de mine, eu imi doresc ca ea, pana va mai creste un pic, sa doarma la mine seara si dupa mesele si sa fie luata de tata doar in timpul zilei. In primul rand pentru ca nici acuma ea nu vrea sa doarma doar cu tata, fara mine nu adoarme. In al doilea rand as vrea sa se si obisnuiasca cu noul ei camin. Ma gandesc ca se pot stabili foarte clar si concis prin avocat la tribunal orele de vizita ale tatalui, nu? Mentionez ca dorim sa mergem cu un singur avocat, pe cale amiabila, nu sa ne razboim.
A doua intrebare: sotul este persoana fizica, are birou individual. In acest caz cum se stabileste pensia alimentara?
Whitehorse_79, utilizator
Din ce Spuneti Dvs va puteti adresa direct unui notar si sa puneți pe hârtie înțelegerea cu privire la toate aceste aspecte ( nume, domiciliul fetiței, custodia comuna, program de vizita, chiar pe etape, exact cum va veti înțelege de comun acord). In ceea ce priveste pensia, si aceasta o puteti specifica in suma fixa sau in procent, tot in functie de înțelegerea dintre Dvs.
Data fiind varsta fetitei .... poate va intelegeti mai detaliat cu tatal
Spre ex: in primele 3 dati sa ia fetita doar pe timpul cat e treaza, apoi in urmatoarele 5 sa isi faca si somnul de amiaza la el, apoi poate dormi si peste noapte.

Adica poate faceti un plan clar, nu unul de genul "pana mai creste un pic".

Off-topic: incercati sa invatati copila (cat mai repede) sa se culce si fara dvs alaturi. Cu cat sunt mai mici cu atat le e mai usor sa se adapteze, pe masura ce cresc e mai dificil sa schimbati ceva (s-ar putea sa aveti surpriza - in cazuri extreme - ca si la 10 ani sa nu poata adormi fara dvs alaturi si atunci va fi chiar grav).
mirebire, utilizator