Forum Discuţii juridice Executare silită Procedura a achizitionare imobil executat silit prin ...
Discuție deschisă în Executare silită

Procedura a achizitionare imobil executat silit prin credit bancar

Buna ziua,

Eu si sotul meu suntem intr-o incuratura din cauza slabei pregatiri al angajatilor unei banci (si a slabei noastre informari in prealabil). In luna decembrie am participat la o licitatie in vederea achizitionarii unui apartament executat silit, licitatie pe care am castigat-o. Mentionez ca inainte de a participa am intrebat atat executorul, cat si banca daca putem achita diferenta de bani prin credit bancar ipotecar, ambele parti spunand ca nu este nicio problema. Distractia apare acum, cand executorul a inceput sa se certe cu banca, iar banca refuza sa vireze banii. Problema este de fapt ca executorul nu vrea sa emita actul de adjudecare pana nu primeste banii, banca nu vrea sa vireze banii pana cand nu este emis actul de adjudecare si trec cele 30 de zile in care acesta poate fi contestat, deoarece nu au cum sa ipotecheze apartamentul. Toate astea se intampla in conditiile in care acum o saptamana ni se spunea de la banca "fara nicio problema in secunda in care avem actul de adjudecare noi viram banii si facem si contractul de ipoteca". Pe toata perioada procesului am fost asigurati ca nu vom intampina nicio dificultate.
Refuz sa cred ca suntem singurele persoane care au apelat la un credit pentru achitarea unui imboil executat, dar din cauza incompetentei si proastei pregatiri a unor persoane acum ne aflam in situatia in care va trebui sa pierdem multi bani daca nu achitam apartamentul.
Singura solutie pe care o vedem ar fi ipotecarea altui imobil dar suntem presati de timp si nici nu vrem sa apelam la aceasta varianta.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie? Care ar fi solutiile/procedura?

AlexandraBadita, utilizator
De data asta , nu banca greseste.
Cititi si acest material:
[ link extern ] #

Art. 852
Actul de adjudecare
După plata integrală a preţului sau a avansului prevăzut la art. 851, executorul, pe baza procesului-verbal de licitaţie, va întocmi actul de adjudecare, care va cuprinde următoarele menţiuni:
a) denumirea şi sediul organului de executare;
b) numele executorului judecătoresc;
c) numărul şi data procesului-verbal de licitaţie;
d) numele, prenumele şi domiciliul sau, după caz, denumirea şi sediul debitorului, ale terţului dobânditor şi ale adjudecatarului;
e) preţul la care s-a vândut şi modalitatea de achitare în cazul în care vânzarea s-a făcut cu plata în rate;
f) menţiunea, dacă este cazul, că imobilul s-a vândut grevat de drepturile de uzufruct, uz, abitaţie sau servitute ori, după caz, liber de aceste drepturi, în condiţiile prevăzute la art. 845 alin. (6) şi (7);
g) datele de identificare ale imobilului cu arătarea numărului cadastral sau topografic şi a numărului de carte funciară, precum şi datele de identificare ale fostului proprietar;
h) menţiunea că actul de adjudecare este titlu de proprietate şi că poate fi înscris în cartea funciară;
i) menţiunea că, pentru adjudecatar, actul de adjudecare constituie titlu executoriu împotriva debitorului sau, după caz, a terţului dobânditor, ca şi împotriva oricărei persoane care posedă ori deţine imobilul adjudecat, fără a putea invoca un drept opozabil în condiţiile legii;
j) menţiunea că, pentru creditor, actul de adjudecare constituie titlu executoriu împotriva adjudecatarului care nu plăteşte diferenţa de preţ, în cazul în care vânzarea s-a făcut cu plata preţului în rate;
k) data întocmirii actului de adjudecare, semnătura şi ştampila executorului judecătoresc, precum şi semnătura adjudecatarului;
l) menţiunea că actul de adjudecare este supus contestaţiei la executare în condiţiile art. 854.

Detalii: [ link extern ]