Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ordonanta de adjudecare in NCC da dreptul la executor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ordonanta de adjudecare in NCC da dreptul la executor sa evacueze fara proces?

Exista text de lege care sa ii confere acest drept executorului judecatoresc?
Ipoteza este ca dupa adjudecare fostii proprietari nu vor sa paraseasca imobilul adjudecat.
CAPITOLUL IV
Urmărirea silită asupra bunurilor imobile

SECŢIUNEA a IV-a
Actul de adjudecare
Art. 516
După plata integrală a preţului sau a avansului prevăzut la art. 515 şi după expirarea termenului de 15 zile prevăzut la art. 401 alin. (1) lit. a), executorul, pe baza procesului-verbal de licitaţie, va întocmi actul de adjudecare, care va cuprinde următoarele menţiuni:
1.denumirea şi sediul organului de executare;
2.numele şi calitatea executorului;
3.numărul şi data procesului-verbal de licitaţie;
4.numele şi domiciliul sau, după caz, denumirea şi sediul debitorului şi adjudecatarului;
5.preţul la care s-a vândut şi modalitatea de achitare în cazul în care vânzarea s-a făcut cu plata în rate;
6.menţiunea, dacă este cazul, că imobilul s-a vândut grevat de drepturile de uzufruct, uz, abitaţie sau servitute, ori, după caz, liber de aceste drepturi, în condiţiile prevăzute de art. 509 alin. (3) şi (4);
7.datele de identificare a imobilului;
8.menţiunea că actul de adjudecare este titlu de proprietate şi că poate fi înscris în cartea funciară, precum şi a faptului că, pentru adjudecatar, constituie titlu executoriu împotriva debitorului, dacă imobilul se află în posesiunea acestuia din urmă, sau împotriva oricărei persoane care are în posesiune ori deţine în fapt, fără niciun titlu, imobilul adjudecat;
9.menţiunea că, pentru creditor, actul de adjudecare constituie titlu executoriu împotriva cumpărătorului care nu plăteşte diferenţa de preţ, în cazul în care vânzarea s-a făcut cu plata preţului în rate;
10.semnătura şi ştampila executorului, precum şi semnătura adjudecatarului.
ContSters290615, utilizator
Se pare ca NCC a acoperit lacuna legislativa din vechea legislatie.
Aceasta ar insemna ca doar daca s-ar gasi un viciu de procedura s-ar putea face ceva insa nici timp nu cred ca exista deoarece pana la termenul de judecata in caz de contestatie ar trece mult timp.
Actul de adjudecare

Art. 852. - Dupa plata integrala a pretului sau a avansului prevazut la art. 851, executorul, pe baza procesului-verbal de licitatie, va intocmi actul de adjudecare, care va cuprinde urmatoarele mentiuni:
a) denumirea si sediul organului de executare;
b) numele executorului judecatoresc;
c) numarul si data procesului-verbal de licitatie;
d) numele, prenumele si domiciliul sau, dupa caz, denumirea si sediul debitorului, ale tertului dobanditor si ale adjudecatarului;
e) pretul la care s-a vandut si modalitatea de achitare in cazul in care vanzarea s-a facut cu plata in rate;
f) mentiunea, daca este cazul, ca imobilul s-a vandut grevat de drepturile de uzufruct, uz, abitatie sau servitute ori, dupa caz, liber de aceste drepturi, in conditiile prevazute la art. 845 alin. (6) si (7);
g) datele de identificare ale imobilului cu aratarea numarului cadastral sau topografic si a numarului de carte funciara, precum si datele de identificare ale fostului proprietar;
h) mentiunea ca actul de adjudecare este titlu de proprietate si ca poate fi inscris in cartea funciara;
i) mentiunea ca, pentru adjudecatar, actul de adjudecare constituie titlu executoriu impotriva debitorului sau, dupa caz, a tertului dobanditor, ca si impotriva oricarei persoane care poseda ori detine imobilul adjudecat, fara a putea invoca un drept opozabil in conditiile legii;
j) mentiunea ca, pentru creditor, actul de adjudecare constituie titlu executoriu impotriva adjudecatarului care nu plateste diferenta de pret, in cazul in care vanzarea s-a facut cu plata pretului in rate;
k) data intocmirii actului de adjudecare, semnatura si stampila executorului judecatoresc, precum si semnatura adjudecatarului;
l) mentiunea ca actul de adjudecare este supus contestatiei la executare in conditiile art. 854.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
imi cer scuze ca v-am pus sa cautati similitudinea art din vechiul cpc si noul cpc
si asta pentru ca dvs ati intrebat si va asteptati la un raspuns concret
Da, asa ma asteptam...:D

Si pana la urma exista un raspuns?:hm: