avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Reprezentant al firmei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Reprezentant al firmei

Buna seara.

Am si eu o nelamurire legat de intocmirea proceselor verbale de constatare a contraventiilor pentru persoanele juridice. La rubrica "reprezentata de..." trebuie inscris un reprezentant legal al societatii, respectiv administratorul, sau in cazul unei sanctiuni pentru incalcarea unei prevederi din OUG 195/2002, spre exemplu, poate fi mentionat conducatorul auto daca acesta are contract de munca cu persoana juridica?

sper ca m-am facut inteles.
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 18:33, 25 Ianuarie 2015
Da, poate fi considerat reprezentantul societatii persoana care utilizeaza bunul societatii (in speta, conducatorul auto)






~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces-verbal incomplet taticu100 taticu100 Buna ziua! Intr-un PV de contraventie (circulatie) agentul scrie: 1) - faptele sunt prevazute de art.101/3/a din OUG195/2002 ( art.care prevede ... (vezi toată discuția)
Validitatea/ nulitatea unui pvc-nu coincid articolele invocate de agentul constatator CosminLos CosminLos Buna ziua, Am si eu o intrebare referitoare la nulitatea/validitatea unui process verbal de constatare (amendă circulație rutieră): Am fost oprit de ... (vezi toată discuția)
Amenda aplicata de politia locala in temeiul oug 195/2002 alonia14 alonia14 Buna seara ! Va rog sa ma indrumati. Un proces verbal de contraventie incheiat de politia locala pentru parcare interzisa, in temeiul dispozitiilor OUG ... (vezi toată discuția)