Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contribuii salarii srl d
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contribuii salarii srl d

Buna ziua

daca imi fac un srl d de ce contributii la plata salariatilor sunt scutit si pentru cat timp?
Ca sa primeasca 1000 de ron net un salariat, eu ca patron cat trebuie sa scot din contul firmei?

Multumesc
1. întreprinzătorii debutanţi în afaceri vor beneficia de următoarele facilităţi prin Programul SRL-D:
• acordarea unei alocaţii financiare nerambursabile de cel mult 50% – dar nu mai mult de 10.000 de euro sau echivalentul în lei – din valoarea proiectului aferent planului de afaceri, pentru care se face dovada surselor de cofinanţare;
• garanţii pentru creditele contractate de beneficiari pentru realizarea planurilor de afaceri acceptate, până la cel mult 80% din valoarea creditului solicitat, în limita a 80.000 de euro sau echivalentul în lei;
scutirea de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult patru salariaţi (angajaţi pe perioadă nedeterminată);
• scutirea de la plata taxelor pentru operaţiunile de înmatriculare efectuate la oficiile registrului comerţului pentru înregistrarea microîntreprinderii şi de la plata tarifului pentru publicarea în Monitorul Oficial, Partea a IV-a;
• consiliere, instruire şi sprijin.
[ link extern ] /

2. La un salariul net de 1000 lei, brutul este de 1378 lei.
Costul total al angajatorului cu salariul este de 1696 lei

Detalii : [ link extern ]