Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se corecteaza decontul de TVA gresit?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se corecteaza decontul de TVA gresit?

In iunie 2014 am depasit pragul de TVA la incasare,adica din august trebuia sa trecem la plata la facturare(corect?).Deconturile TVA pe aug-nov sunt deci gresite.Cum procedez,refac deconturile pe cele 4 luni,si le depun impreuna cu o cerere de corectare a erorilor materiale?La noul decont pe august pornesc de la suma pe care o aveam la decontul lunii iulie(de rambursat,in cazul meu),si refac pt.fiecare luna?Trebuie sa merg cu cererea si deconturile pe aug-dec la ghiseu,daca transmit online decontul pe decembrie imi va da eroare?
carmenbn, utilizator
Corectiile se fac la ghiseu. Regularizarile se pot face si online.
Prin corectie. Se depune un dosar pentru fiecare decont de tva pentru care se solicita corectia (balanta, jurnale, decontul ce urmeaza a fi corectat, cerere). Atentie, nu se fac corectii la regularizari.