Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare indemnizatie crestere copil

Buna! Sunt salariata din 2009, in aprilie urmeaza sa intru in concediul prenatal, moment in care as dori sa ma mut in Germania, unde voi naste copilul si voi locui pentru un an de zile, impreuna cu sotul meu. In aceste conditii, am dreptul sa primesc salariul pentru cele 126 de zile de concediu pre/postnatal? Despre indemnizatia pentru cresterea copilului stiu deja ca se suspenda in momentul in care imi mut domiciliul in afara tarii, dar nu am inteles daca pot beneficia de ea in momentul in care ma voi reintoarce in tara (cand copilul va avea 1 an, in conditiile in care optez pentru un concediu pentru cresterea copilului de 2 ani)? Multumesc!
Din OUG 111/2010:
art.16
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
....

art.12
(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.

art.18
(3) Reluarea plăţii drepturilor suspendate în situaţiile prevăzute la art. 16 alin. (2) şi art. 17 alin. (2) şi (3) se face la cerere, după cum urmează:
....
b) cu data depunerii cererii pentru toate celelalte situaţii.

Asadar,la revenirea in tara puteti face cerere de reluare a platii indemnizatiei pentru CCC, in conditiile in care ati optat pentru un concediu pentru cresterea copilului de 2 an.