Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restituirea drepturilor salariale aplicate prin legea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restituirea drepturilor salariale aplicate prin legea 118/2010

Credeti ca sunt sanse de a castiga in instanta restituirea sumelor retinute prin reducerea cu 25% a salariilor din 2010 pana la 01.2011 cand acesta a fost restabilit partial cu 15 %, la 01.iunie 2012 cu inca 8%.
Nu prea mai aveti sanse , intrucat dreptul la actiune este prescris.

Art. 171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
.....