Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere imobil scos la licitatie de banca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere imobil scos la licitatie de banca

Se poate inchiria un imobil scos la licitatie pentru o datorie pentru care s-a pus ipoteca acel bun?
Nu inseamna asta ca impiedic executarea silita si reprezita infractiune?
In extrasul de carte funciara puteti vedea sarcinile imobilului si interdictiile inscrise de creditor. Bancile de obicei inscriu in cartea funciara interdictia de transmitere a folosintei imobilului (oneroasa - inchirierea sau cu titlu gratuit - comodatul). Nu este infractiune.
Inchirierea in aceasta situatie nu reprezinta nicio infractiune.
Pentru ca inchirierea sa fie opusa adjudecatarului, aceasta ar trebui sa se realizeze inainte de inceperea procedurii de executare, cand nu exista niciun litigiu si sa fie inscrisa in Cartea funciara. Doar astfel adjudecatarul are obligatia sa respecte folosinta chiriasului.