Forum Discuţii juridice Executare silită sentinte contradictorii
Discuție deschisă în Executare silită

sentinte contradictorii

Pe acelasi contract de credit, se cere incuvintarea executarii silite la doua judecatorii diferite, sector 2 si jud. sector trei, la o zi diferenta una de alta. La judecatoria sector 2 se introduce cererea in 8-03-2011 si solutia este:
-admite exceptia perimarii cererii, invocata din oficiu, constata perimata cererea de incuvintare a executarii silite formulata de BEJA..... la cerea creditoarei BCR. Cu recurs in 5 zile. Sentinta a fost data in 18-07-2012 si nu s-a depus recurs de nici una din parti.
La jud. sector 3, cu o zi diferenta, in 9-03-2011 se introduce aceiasi cerere de aceleasi parti pe acelasi credit, solutia este data pe data de 14-04-2011 cu - incuvintarea executarii silite, irevocabila.
As vrea sa stiu care solutie este legal valabila si care este aplibabila.
PARE sa fie vorba de doua lucruri diferite.
Daca suma e mare ar fi bine sa mearga un avocat sa studieze cauzele.
Daca s-a prescris se face contestatie la executare.
Buna ziua,

Cel mai probabil e valabila decizia care incuviintat executarea, aceasta fiind si anterioara celeilalte (decizia nu cererea). Cererea care s-a perimat a fost lasata in nelucrare si e posibil ca asta sa se fi intamplat chiarpentru ca a fost admisa prima cerere.

Astfelcum spune colegul de pe forum, e bine sa mergeti la un avocat care sa vada dosarele si sa fiti sigur.

Succes,
daca cererile de incuviintare s-au depus in 2011, despre ce sentinmta vb din 2012, apoi suntem in 2015, ce s-a intamplat de atunci de cand s-a incuviintat executarea pana azi?
D.na avocat,
la sectorul 3 (solutia pe scurt) -admite cererea, incuvinteaza ex. silita, hot. in 14-04-2011
la sectorul 2 - admite exceptia perimarii cererii, invocata din oficiu, constata perimata cererea de incuvintare a ex. silite cu recurs in 5 zile, hotarat in 18-07-2012.
Pana in prezent si in continuare se plateste.