Forum Discuţii juridice Executare silită Competenta instanta de executate
Discuție deschisă în Executare silită

Competenta instanta de executate

Incuvintarea executarii silite se face doar la instanta sectorului unde se afla domiciliul debitorul sau si a creditorului ?
Instanța de executare este judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul debitorului, în afara cazurilor în care legea dispune altfel. Dacă domiciliul sau, după caz, sediul debitorului nu se află în țară, este competentă judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul creditorului, iar dacă acesta nu se află în țară, judecătoria în a cărei circumscripție se află sediul biroului executorului judecătoresc învestit de creditor. Schimbarea domiciliului sau sediului debitorului ori, după caz, al creditorului după începerea executării silite nu atrage schimbarea competenței instanței de executare.
Eu locuiesc in sectorul 4 si creditorul in Calarasi. B.E.J.-ul este in sectorul 3 si incuvintarea este facuta de Jud. Sec.3. Nu am primit nici o instiintare de la executor doar un e-mail de la banca mea cu poprirea. Voi lua contact cu executorul pt. a vedea ce se intampla. Pt. necompeteanta instantei va trebui sa fac contestatie?

trandafir2 a scris:

Instanța de executare este judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul debitorului, în afara cazurilor în care legea dispune altfel. Dacă domiciliul sau, după caz, sediul debitorului nu se află în țară, este competentă judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul creditorului, iar dacă acesta nu se află în țară, judecătoria în a cărei circumscripție se află sediul biroului executorului judecătoresc învestit de creditor. Schimbarea domiciliului sau sediului debitorului ori, după caz, al creditorului după începerea executării silite nu atrage schimbarea competenței instanței de executare.

Poate ati locuit inainte in sectorul 3. Aveti posibilitatea sa invocati orice exceptie pe calea contestatiei la executare.
Niciodata. Va multumesc pt. raspuns.

trandafir2 a scris:

Poate ati locuit inainte in sectorul 3. Aveti posibilitatea sa invocati orice exceptie pe calea contestatiei la executare.

Am intrat in posesia documentelor. Executorul propune suspendarea executarii si solicitarea investirii catre jud. sectorul 4. Este legala o a doua cerere de incuvintare pe acelasi titlu, aceiasi creditori si debitor, aceeasi suma, atata timp cat prima produce efecte? Eu cred ca musai a fi desfintata prima printr-o actiune jud.

Smarandache a scris:

Niciodata. Va multumesc pt. raspuns.

trandafir2 a scris:

Poate ati locuit inainte in sectorul 3. Aveti posibilitatea sa invocati orice exceptie pe calea contestatiei la executare.