avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Competenta instanta de executate
Discuție deschisă în Executare silită

Competenta instanta de executate

Incuvintarea executarii silite se face doar la instanta sectorului unde se afla domiciliul debitorul sau si a creditorului ?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 11:42, 3 Februarie 2018
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Instanța de executare este judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul debitorului, în afara cazurilor în care legea dispune altfel. Dacă domiciliul sau, după caz, sediul debitorului nu se află în țară, este competentă judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul creditorului, iar dacă acesta nu se află în țară, judecătoria în a cărei circumscripție se află sediul biroului executorului judecătoresc învestit de creditor. Schimbarea domiciliului sau sediului debitorului ori, după caz, al creditorului după începerea executării silite nu atrage schimbarea competenței instanței de executare.
Eu locuiesc in sectorul 4 si creditorul in Calarasi. B.E.J.-ul este in sectorul 3 si incuvintarea este facuta de Jud. Sec.3. Nu am primit nici o instiintare de la executor doar un e-mail de la banca mea cu poprirea. Voi lua contact cu executorul pt. a vedea ce se intampla. Pt. necompeteanta instantei va trebui sa fac contestatie?

trandafir2 a scris:

Instanța de executare este judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul debitorului, în afara cazurilor în care legea dispune altfel. Dacă domiciliul sau, după caz, sediul debitorului nu se află în țară, este competentă judecătoria în a cărei circumscripție se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul sau, după caz, sediul creditorului, iar dacă acesta nu se află în țară, judecătoria în a cărei circumscripție se află sediul biroului executorului judecătoresc învestit de creditor. Schimbarea domiciliului sau sediului debitorului ori, după caz, al creditorului după începerea executării silite nu atrage schimbarea competenței instanței de executare.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate ati locuit inainte in sectorul 3. Aveti posibilitatea sa invocati orice exceptie pe calea contestatiei la executare.
Niciodata. Va multumesc pt. raspuns.

trandafir2 a scris:

Poate ati locuit inainte in sectorul 3. Aveti posibilitatea sa invocati orice exceptie pe calea contestatiei la executare.

Am intrat in posesia documentelor. Executorul propune suspendarea executarii si solicitarea investirii catre jud. sectorul 4. Este legala o a doua cerere de incuvintare pe acelasi titlu, aceiasi creditori si debitor, aceeasi suma, atata timp cat prima produce efecte? Eu cred ca musai a fi desfintata prima printr-o actiune jud.

Smarandache a scris:

Niciodata. Va multumesc pt. raspuns.

trandafir2 a scris:

Poate ati locuit inainte in sectorul 3. Aveti posibilitatea sa invocati orice exceptie pe calea contestatiei la executare.



Alte discuții în legătură

Competenta instanta contestatie executare Smarandache Smarandache Jud. Sector 3 a incuvintat o executare silita a unei Sentinte in care sectorul meu a fost indicat gresit 3 in loc de 4. Pt. a contesta incuvintarea la ce ... (vezi toată discuția)
Executare silita costel_57 costel_57 Buna ziua, Poate un tert poprit (Trezoreria Municipiului Bucuresti, )sa trimita dosarul de executare la alta trezirerie ? si sa fie executata Trezoreria sect ... (vezi toată discuția)
Anularea incheierii de incuviintare a executarii silite ancut75 ancut75 Buna ziua, ce mai faceti? Doresc sa contest incuviintarea executarii silite pe motiv de necompetenta teritoriala. Ma puteti ajuta cu un sfat in sensul ... (vezi toată discuția)