avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA neplatitor TVA, prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA neplatitor TVA, prestari servicii intracomunitare

Buna Seara,
Am urmarit celelalte postari similare dar nu am gasit un raspuns concret, sper ca cineva sa ma lamureasca.
Sunt PFA neplatitor TVA, prestez servicii informatice (realizare software), de curant m-am inregistrat in scopuri TVA pentru furnizare servicii intracomunitare si m-am inscris in ROI. Nedumerirea mea este legata de modul de facturare:
1) Catre o firma platitoare de TVA, se aplica taxarea inversa, deci factura mea nu va contine TVA.
2) Catre o firma neplatitoare de TVA, factura mea va contine TVA?
3) Catre o persoana fizica, cum se factureaza cu sau fara TVA?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: delphi , utilizator 11:59, 2 Februarie 2015
Salutare
Puneti intrebarile mai detaliat. Nu mai merge asa simplu.

Riscati sa primiti raspunsuri aiurea....
Sa revenim:
A) Daca vorbesti de client in UE si ai doua coduri fiscale (unul de la registru si unul obtinut la fisc - cu RO in fata pt intracomunitare)

1. da
2. nu. Facturezi de pe codul de neplatitor
3. nu. Facturezi de pe codul de neplatitor

B) Daca vorbesti de inreg normala in scopuri de tva ( acelasi cod de la registru si ti s-a pus un RO in fata) :
1. da
2. da, cu TVA din tara respectiva. Te inregistrezi in sistemul M1SS si platesti TVA ul de acolo
3. da, cu TVA din tara respectiva. Te inregistrezi in sistemul M1SS si platesti TVA ul de acolo
2 si 3 sunt noutatile d ela 01.01.2015

Multumesc pentru clarificare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere rambursare tva ue AlexT. AlexT. Care este procedura de rambursare tva dintr-un stat membru UE? Am o factura din Italia emisa cu Tva?Cum recuperez acest tva? Cum se declara ? (vezi toată discuția)
Facturare servicii intracomunitare intre neplatitori de t.v.a. schumiholic schumiholic Buna ziua! O intreprindere individuala care este in momentul de fata platitoare de tva vrea sa presteze servicii IT catre o organizatie non-profit ... (vezi toată discuția)
Efectuarea de servicii intracomunitare veraR veraR Un SRL din Romania, inregistrat conform art 153^1, efectueaza un serviciu de training pentru o institutie de invatamant superior din UE, (deci o unitate ... (vezi toată discuția)