Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Redevente
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Redevente

Buna ziua
Am un SRL care obtine venituri din Anglia prin vanzare de muzica .
Artistii carora le vinde muzica nu sunt din Romania . Din banii incasati din Anglia ,o parte sunt directionati catre acesti artisti ( nerezidenti in Romania ) pentru drepturi de autor .
acesti nerezidenti sunt si din UE si din afara UE .
Ce impozite are de platit societatea si ce declaratii are de depus ?
Nu ma refer la impozitul pe micro sau 16% pe profit
Ce obligatii fiscale are vis-a-vis de aceste drepturi de autor ?

Multumesc
Sincer, aici e mult de discutat si trebuie detaliat...
Intrati in multe prevederi ale CF: Nerezidenti, dr de autor, posibil si in aplicarea conv de evitarea a dublei impuneri( daca este o persoana rezidenta cu care romania nu are acord, impozitul creste la 40 sau 50 %)