Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce cod Caen?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce cod Caen?

Buna seara.
Pentru infiintare PFA, ce cod caen se poate utiliza avand in vedere ca se doreste o activitate de consultanta pentru intocmire documentatie si verificare documentatie/dosare pentru deconturi- proiecte cu finantare nerambursabila.
Ramona24, utilizator
Parerea mea este ca cel mai bine s-ar potrivi:

7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management

Această clasă include acordarea de consultaţii, îndrumare şi asistenţă operaţională pentru firme şi alte organizaţii pe probleme de management, cum ar fi: planificarea strategică şi organizatorică, procese de retehnologizare, managementul schimbărilor, reducerea costurilor şi alte probleme financiare; obiective şi strategii de marketing; planificarea, şi politici privind resursele umane; strategii de compensare şi pensionare; planificarea producţiei şi planificarea controlului.
Aceste servicii pentru afaceri pot include consultanţă, îndrumare sau asistenţă operaţională pentru firme şi servicii publice cu privire la:
-proiectarea metodelor sau procedurilor contabile, programe de contabilizare a costurilor, proceduri de control bugetar
-consultanţă şi asistenţă acordată firmelor şi serviciilor publice pentru planificare, organizare eficientă şi control, managementul informaţiei etc.

Această clasă exclude:
-proiectarea de software (programe) pentru sisteme de contabilitate, vezi 6201
-consultanţă şi reprezentare juridică, vezi 6910
-activităţi de contabilitate şi audit financiar, consultanţă în domeniul fiscal, vezi 6920
-activităţi de consultanţă legate de arhitectură şi inginerie, vezi 7111; 7112
-activităţi de consultanţă legate de mediul înconjurător, agronomie, securitate şi similare, vezi 7490
-activităţi de consultanţă privind selecţia şi plasarea forţei de muncă, vezi 7810
-activităţi de consultanţă în învăţământ, vezi 8560