Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea nr.126/2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea nr.126/2014

As vrea sa stiu daca Legea 126/2014, de modificare a O.U.G/2010, privind concediul si indemnizatia lunara de crestere a copilului si masuri de recuperare a debitelor inregistrate cu titlu de indemnizatie pentru cresterea copilului, este aplicabila , pentru ca Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Brasov mi-a trimis Decizia de plata cu nr.80867/22.05.2014 de 4373 lei pentru indemnizatia pentru cresterea copilului meu, care nu am platit-o pentruca s-a promulgat legea in 23 sept.2014, iar in 28 ianuarie 2015 am primit Decizie de plata pentru dobanda si penalitati la suma respectiva.Se aplica legea sau a fost doar o promisiune electorala a guvernului?
Legea se aplica numai in anumite situatii.

Art. III. - Legea nr.126/2014
(1) Debitele cu titlu de indemnizatie pentru cresterea copilului/stimulent/stimulent de insertie acordate in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, sau a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, constituite din culpa debitorului, materializata in folosirea cu intentie de catre acesta a unor documente despre care cunostea ca au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de catre acesta a unor date neconforme realitatii sau nedeclararea unor informatii nu fac obiectul scutirii la plata, conform prevederilor art. II
(2) Debitele prevazute la alin. (1) se recupereaza integral de la persoanele care au incasat necuvenit drepturile, inclusiv sumele reprezentand contributii de asigurari sociale de sanatate.

Pentru ce vi s-a constituit debitul ?