Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datorii consum
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datorii consum

Buna. In cazul in care un proprietar are o datorie fata de asociatia de proprietari pentru cheltuielile de consum si proprietarul face o cerere de reclaculare a sumei si a penalitatilor iar noua conducere a asociatiei de proprietari dupa calculare arata ca datoria este mai mare cu circa 500 de lei fata de actuala datorie. La discutiile avute cu presedintele asociatiei de proprietari , persoana restanta ii spune ca daca aceasta e suma totala inseamna ca si alti vecini care au restante ar trebui sa beneficieze de acelasi sistem de calcul, dar presedintele asociatiei a raspuns ca proprietarul nu poate cere asa ceva. Si ca un eventual proces in instanta nu ar rezolva nimic si ca nici in instanta nu pot cere calcularea tuturor restantantelor si celorlalti proprietari pentru ca acest calcul se face individual. Deci pana la urma daca proprietarul a cerut niste recalculari , se trezeste cu vreo 500 de lei in plus. Asta nu e inselaciune? Daca la acest proprietar au fost gasite astfel de diferente, nu ar trebui calculate toate restantele si altor restantieri?
Din cele lecturate inteleg ca noua echipa a efectuat o recalculare.
Calculele au dat o alta suma decat cea cunoscuta initial.
Cu tot respectul: daca faceam eu calculul si iesea in defavoarea dumneavostra inseamna ca eu v-am inselat?

Este o evaluare facuta dupa anumite criterii de o alta echipa.
Ceea ce spuneti dumneavostra inseamna o regularizare a intregului bloc: si atunci unii vor plati ceva in plus, altii vor primi niste bani inapoi.

Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator