Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... punct de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

punct de pensie

Buna ziua,
am primit decizia de pensie anticipata partiala datata 12.01.2015; dosarul fusese depus in 28.11.2014. Va rog sa-mi spuneti daca este corect sa se utlizeze valoarea punctului de pensie de 790,7 lei, in loc de 830.2 lei( valabil din 02.01.2015) si daca este corect asa nu se majoreaza corespunzator pensia, conform noii valori a acestui punct? Inca nu am primit prima plata, acum analizez corectitudinea deciziei.
Va multumesc!
Referitor la intrebarea de mai sus, mentionez ca din data de 30.11.2014 am dreptul la pensia anticipata partiala
Multumesc!
Ok, Decizia datată din...dar verificați "plata drepturilor se va face începând cu data.....".
Valoarea punctului la respectiva data este probabil 790,7.
Indexarea s-a facut incepând cu 01.01.2015.
im82, utilizator
la plata drepturilor nu este completata data, insa stiu ca am dreptul la pensie din 30.11.2014. Sa inteleg ca pentru 2014 primesc la valoarea punctului de 790,7, iar din ian 2015 la noua valoare a punctului?
Da.
Pentru 2014 la valoarea punctului de pensie de 790,7
In 2015 la valoarea punctului de pensie de 830,2.