Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costuri succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costuri succesiune

Buna seara,

Un numar de mostenitori vor sa mearga la notar pentru o succesiune. Nu sunt probleme intre ei. Problema este ca nu sunt bani pentru aceasta succesiune.
Intrebare:
Cu cat trece mai mult timp de la decesul persoanei dupa care se face succesiunea, creste si taxa pe care trebuie sa o plateasca mostenitorii ? Daca da, se poate spune aproximativ cu cat, eventual procentaj ?
Multumesc pentru raspuns.
Da, dar nu creste taxa pe succesiune ci se plateste un impozit de 1% din valoarea bunurilor.
Art. 77 Cod fiscal

al. (3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.

Impozitul se aplica daca nu ati finalizat succesiunea in termen de 2 ani de la decesul persoanei care lasa mostenirea. Finalizare inseamna emiterea certificatului de mostenitor.