avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inspectie fiscala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inspectie fiscala

In urma unui control al organului fiscal s-a stabilit in sarcina noastra obligatia de plata a unei sume de bani.Societatea este din Iasi, dar este mare contribuabil.Executarea silita incepe in 30 de zile de la emiterea deciziei fiscale.Pentru a suspenda executarea am dori sa facem o cerere de ordonanta presedintiala.Care instanta este competenta?(suma este mare)
Stiu ca e competenta instanta care ar judeca fondul, dar care e aceasta (curtea de apel Bucuresti)
Cel mai recent răspuns: anasm12 , utilizator 11:32, 4 Februarie 2015
sau Curtea de Apel Iasi?
Actul administrativ fiscal a fost emis de un organ local sau central?
Dacă a fost emis de un organ central, ambele instanțe Curtea de Apel Iasi sau București.
În schimb, dacă a fost emis de un organ local/regional este competent Tribunalul Iași.
Ultima modificare: Marți, 3 Februarie 2015
ContSters343833, utilizator
E un act al unui organ regional.
Cererea de suspendare sa o intemeiez pe prevederile codului de pr civ.(ordonanta presedintiala) sau sa ma duc pe procedura speciala prev de art.14 din Legea 554/2004?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 34/2006 / contestatie decizie cnsc / act administrativ? stanceni stanceni In urma unei contestatii depuse la CNSC aceasta din urma emis o decizie, pe care am atacat-o in teremnul legal la curtea de apel cu o plangere, in cadrul ... (vezi toată discuția)
Intrebare maia@yahoo.com maia@yahoo.com Am si eu intrebare daca vrea cineva sa-mi raspundă. Vreau sa fac o cerere de chemare in judecata a ,, AUTORITATEA NAŢIONALÃ A VÃMILOR DIRECŢIA REGIONALÃ ... (vezi toată discuția)
Sesizarea instantei de contencios adm.-teritorialitate elena20a elena20a Buna ziua, puteti sa-mi spuneti, va rog, care este instanta competenta teritorial in cazul unei sesizari a instantei de contencios? (vezi toată discuția)