Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inspectie fiscala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inspectie fiscala

In urma unui control al organului fiscal s-a stabilit in sarcina noastra obligatia de plata a unei sume de bani.Societatea este din Iasi, dar este mare contribuabil.Executarea silita incepe in 30 de zile de la emiterea deciziei fiscale.Pentru a suspenda executarea am dori sa facem o cerere de ordonanta presedintiala.Care instanta este competenta?(suma este mare)
Stiu ca e competenta instanta care ar judeca fondul, dar care e aceasta (curtea de apel Bucuresti)
sau Curtea de Apel Iasi?
Actul administrativ fiscal a fost emis de un organ local sau central?
Dacă a fost emis de un organ central, ambele instanțe Curtea de Apel Iasi sau București.
În schimb, dacă a fost emis de un organ local/regional este competent Tribunalul Iași.
ContSters343833, utilizator
E un act al unui organ regional.
Cererea de suspendare sa o intemeiez pe prevederile codului de pr civ.(ordonanta presedintiala) sau sa ma duc pe procedura speciala prev de art.14 din Legea 554/2004?