Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada de somaj indemnizat = stagiu de cotizare la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada de somaj indemnizat = stagiu de cotizare la pensie?

As vrea sa stiu daca somajul constituie vechime in munca.De ce intreb acest lucru,deoarece am 34 ani vechime si intru in somaj se completeaza cu acest an de somaj stagiu maxim de cotizare la pensie de 35 ani.
Multumesc mult.
Da.
Intra in stagiul complet de 35 de ani.
Multumesc inca o data in acest caz pot sa ma pensionez anticipat partial.
Da.
Legea 263/2010

ART. 65

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

ART. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

-Acesta este stagiul asimilat care nu intra in conditia de stagiu necesara pensiei anticipate partiale.

Restul intra tot.