avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radiere masin
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radiere masin

Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta:
Anul trecut am vandut 1 masina care era inmatriculata pe numele meu ,am facut contract de vanzare cumparare si apoi am mers la administratia fiscala ca sa o radiez din evidenta lor,mentionez ca masina era pe judetul CS SI cumparatorul este din TM,ACUma dupa 1 an de zile cumparatorul imi cere ''copia dupa buletin ''ca lui ia venit de la impozite de platit....mie ceva nu imi miroase a bine...ce trebuia sa fac?sau ce trebuie sa fac?:O
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 15:43, 5 Februarie 2015
Dupa ce ati radiat-o de la fisc, ati radiat-o si de la Politie?
De la Politie nu poate sa o radieze vanzatorul, pentru ca radierea (in sensul politiei) se face odata cu transcrierea dreptului de proprietate pe numele cumparatorului.

@iuli, intrebati-l ce i-a venit de plata si pentru ce ii trebuie buletinul mai exact
daca am inteles, scrieti ca actualului proprietar (cumparatorul) i-a venit de plata la impozit...asta este foarte bine, fiindca nu este firesc sa mai platiti dvs impozitul la masina vanduta. nu-i dati acte,nici copie buletin...e in rolul lui, sa-si plateasca impozitul, sa se descurce
Ultima modificare: Luni, 2 Februarie 2015
MYRA CIMPEAN , Avocat
Buna seara
Nu am rAdiat-o de la politie!:( si el mi-a cerut copia dupa buletin pt ca sa ''radieze ''masina de la finante...nu mai inteleg pt ce doreste copia mea..?face vreo inselatorie>?
Iulian Manea a scris:

Dupa ce ati radiat-o de la fisc, ati radiat-o si de la Politie?


Institutia radierii din evidenta politiei reprezinta cererea ireversibila prin care proprietarul solicita radierea din circulatie a bunului mobil
In situatia in care un bun mobil este radiar ,acesta nu mai poate circula pe drumurile publice
@iuli113
Este temeinic si legal ca proprietarul sa achite impozitul aferent auto
el mi-a cerut copia dupa buletin pt ca sa ''radieze ''masina de la finante..

Nu are logica solicitarea copiei actului dvs de identitate in conditiile in care auto se afla pe rolul fiscal al proprietarului -dovada fiind impozitul impus de autoritatea fiscala responsabila domiciliului proprietarului
Nu comunicati copii ale documentelor dvs

Alte discuții în legătură

Cum radiez masina de la politie fara act de vanzare-cumparare raduadrian00 raduadrian00 Buna ziua.Am vandut un autoturism in martie 2011 am radiato fiscal de la taxe si impozite dar nu am radiato de la politie.Acum dupa 4 ani risc sa fiu executat ... (vezi toată discuția)
Radiere masina Constanta2013 Constanta2013 Buna ziua Ma confrunt cu o problema si am nevoie de ajutor: Acum 11-12 ani, am cumparat o dacie, am inmatriculat-o, am inscris-o, am platit la ... (vezi toată discuția)
Radiere auto retroactiva, inclusiv fiscala ralucapopescu ralucapopescu Buna ziua , In anul 1998 am vandut cu factura (pe societate comerciala tip SRL) un autovehicol fara a face actele de vanzare-cumparare si restul ;m-am inteles ... (vezi toată discuția)