Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radiere masin
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radiere masin

Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta:
Anul trecut am vandut 1 masina care era inmatriculata pe numele meu ,am facut contract de vanzare cumparare si apoi am mers la administratia fiscala ca sa o radiez din evidenta lor,mentionez ca masina era pe judetul CS SI cumparatorul este din TM,ACUma dupa 1 an de zile cumparatorul imi cere ''copia dupa buletin ''ca lui ia venit de la impozite de platit....mie ceva nu imi miroase a bine...ce trebuia sa fac?sau ce trebuie sa fac?:O
Dupa ce ati radiat-o de la fisc, ati radiat-o si de la Politie?
De la Politie nu poate sa o radieze vanzatorul, pentru ca radierea (in sensul politiei) se face odata cu transcrierea dreptului de proprietate pe numele cumparatorului.

@iuli, intrebati-l ce i-a venit de plata si pentru ce ii trebuie buletinul mai exact
daca am inteles, scrieti ca actualului proprietar (cumparatorul) i-a venit de plata la impozit...asta este foarte bine, fiindca nu este firesc sa mai platiti dvs impozitul la masina vanduta. nu-i dati acte,nici copie buletin...e in rolul lui, sa-si plateasca impozitul, sa se descurce
MYRA CIMPEAN , Avocat
Buna seara
Nu am rAdiat-o de la politie!:( si el mi-a cerut copia dupa buletin pt ca sa ''radieze ''masina de la finante...nu mai inteleg pt ce doreste copia mea..?face vreo inselatorie>?
Iulian Manea a scris:

Dupa ce ati radiat-o de la fisc, ati radiat-o si de la Politie?

Institutia radierii din evidenta politiei reprezinta cererea ireversibila prin care proprietarul solicita radierea din circulatie a bunului mobil
In situatia in care un bun mobil este radiar ,acesta nu mai poate circula pe drumurile publice
@iuli113
Este temeinic si legal ca proprietarul sa achite impozitul aferent auto
el mi-a cerut copia dupa buletin pt ca sa ''radieze ''masina de la finante..

Nu are logica solicitarea copiei actului dvs de identitate in conditiile in care auto se afla pe rolul fiscal al proprietarului -dovada fiind impozitul impus de autoritatea fiscala responsabila domiciliului proprietarului
Nu comunicati copii ale documentelor dvs