avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto retroactiva, inclusiv fiscala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto retroactiva, inclusiv fiscala

Buna ziua ,
In anul 1998 am vandut cu factura (pe societate comerciala tip SRL) un autovehicol fara a face actele de vanzare-cumparare si restul ;m-am inteles cu noul cumparatoe sa-mi plateasca impozitele la zi pana va avea bani sa facem toate actele ;
pana in anul 2007 inclusiv mi-a dat sumele datorate ca impozite si nu am avut nici o problema ;
dupa anul 2007 am pierdut legatura cu cumparatorul , drept urmare mi-a venit de la fisc pe firma plata impozitelor si plata accesoriilor din 2008-2016 ( o suma mare);
am luat legatura cu cumparatorul initial care mi-a spus ca masina a fost vanduta , fara acte , catre alti 2 proprietari , dar ca acum masina nu mai exista fizic;
mentionez ca anul de fabricatie este 1981;
cum pot aborda aceasta problema la fisc , pentru a plati o valoare mai mica (sau deloc) pentru acest autovehicol ?
pe fisa de impunere scrie ca autovehicolul inregistrat la fisc apare cu data de 2004 in proprietatea firmei , ceea ce nu este adevarat , eu l-am cumparat in anul 1995;
ca acte am doar o copie dupa cartea de identitate si o copie dupa talon din 1995;
va multumesc , astept pareri avizate
Va confruntati cu situatie delicata atat timp cat bunul mobil a fost instrainat fara incheierea formalitatilor legale si concomitent nu au fost achitate impozitele aferente
Problema radierii bunului mobil are solutionare
Insa ,radierea fiscala se poate realiza conditionat de plata integrala a debitelor in evidenta
Aveti documente care sa ateste ca ati achitat impozit auto perioada 1995-1998 ?
Problema inregistrarii pe rol fiscal se poate clarifica cu autoritatea fiscala teritoriala in baza documentelor
Pentru radiere bun mobil clarificati situatia cu vanzatorul-eventual incheiati delaratie notariala pe proprie raspundere
ralucapopescu a scris:

In anul 1998 am vandut cu factura (pe societate comerciala tip SRL) un autovehicol fara a face actele de vanzare-cumparare


Este o contradictie in ce relatati, factura reprezinta act de vanzare.
Aveati obligatia sa ii eliberati certificat de atestare fiscala si sa o radiati de la fisc si politie.

La fisc nu puteti aborda problema in niciun fel, trebuie achitat impozitul neplatit pana la prezentarea dovezii ca masina nu mai exista fizic, un certificat de distrugere eliberat de o firma specialziata.

Exista si posibilitatea unei declaratii notariale ca masina nu mai este in circulatie dar pentru radierea fiscala aveti nevoie de documentele in original ale masinii, talonul si CIV. In plus la politie trebuie sa prezentati placutele de inmatriculare.

Trebuie sa il dati in judecata pe cumparator pentru inmatricularea masinii dar cum masina a fost vanduta mai departe fara acte veti avea foarte multe de "tras".

Incercati sa obtineti numele ultimul cumparator si o dovada a distrugerii masinii.

Fiscul nu radiaza masina fara plata impozitelor restante.
Daca firma nu are nimic pe numele ei, lasati-o sa moara si cine ii va face lichidarea sa se spele pe cap cu toate. Eventual daca mai stati ceva vreme poate incearca sa va execute silit masina! Nu va pot executa bunurile personale daca firma da faliment atat timp cat nu sunt devalizari evidente in contabilitate.
Buna ziua ,
Am achitat toate impozitele la zi si m-am dus la Politie sa radiez masina;
n-a fost nici o problema , mi-au radiat-o pe loc cu "art.6 din OUG 189/2005";deasemenea mi-au spus ca au radiat-o cu anul 2007 ( scrie pe certificatul de radiere) si ca pot sa recuprez de la fisc toate impozitele platite din 2007 pana azi ( au spus "bonus" de la Politie );
surpriza de la fisc , a fost ca nu mi-am putut recupera impozitele platite , deoarece mi-au spus ca doar din 2016 se pot cere impozitele inapoi conform noului cod fiscal;
cine are dreptate ? mai pot face altceva pt a-mi recupera impozitele platite ?
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe masina radiata gimike gimike In 2003 a fost vanduta Dacia cu act de vanzare cumparare iar noul proprietar nu a inscris masina.In noiembrie 2011 ne vine o somatie de plata pentru impozit ... (vezi toată discuția)
Radiere fiscala a unui autoturism tomescus tomescus Buna ziua, pe scurt problema mea -In 2012 am achizitionat o autoutilitara frigoterma de la o firma din Bucuresti, pe baza de contract Vanzare-cumparare -Nu ... (vezi toată discuția)
Radiere masin iuli113 iuli113 Buna seara Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta: Anul trecut am vandut 1 masina care era inmatriculata pe numele meu ,am facut contract de vanzare ... (vezi toată discuția)