Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime in munca in vederea pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime in munca in vederea pensionarii

Perioada de intrerupere a activitatii ( 09.1976 - 05.1980 ), in vederea cresterii copiilor, poate fi asimilata vechimii in munca ?
Din Legea 1/1970:

Art. 9. - Salariatul cu contract de muncă pe durată nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:
a) a fost trimis să urmeze o şcoală, un curs de calificare, de perfecţionare sau de specializare;
b) a îndeplinit sarcini cu caracter permanent în cadrul organizaţiilor obşteşti, cu aprobarea conducătorului organului competent;
c) a îndeplinit o funcţie electivă, cu caracter de continuitate, pentru care a primit salariu;
d) a fost trimis să lucreze într-o organizaţie internaţională;
e) a îndeplinit obligaţii militare sau a încetat activitatea ca militar în cadrele permanente sau ca personal militarizat, în condiţiile Decretului nr. 407/1958;
f) i s-a desfăcut contractul de muncă de către unitate din cauză că a lipsit mai mult de 3 luni de la serviciu, fiind în incapacitate temporară de muncă, constatată prin certificat medical;
g) a fost eliberat dintr-o funcţie pe care a ocupat-o ca urmare a numirii sale de către organul superior competent;
h) i s-a desfăcut contractul de muncă şi ulterior s-a stabilit de organele competente că motivele care au stat la baza acestei măsuri au fost neîntemeiate;
i) a încetat activitatea din cauza stării sănătăţii, constatată prin certificat medical, care a făcut necesară schimbarea locului de muncă, în cazul cînd unitatea nu i-a putut oferi o altă muncă corespunzătoare;
j) a fost pensionat pentru invaliditate;
k) unul din soţi îl urmează pe celălalt, care a fost transferat în interesul serviciului sau mutat împreună cu unitatea în altă localitate, a fost trimis în misiune permanentă în străinătate sau să lucreze într-o organizaţie internaţională.
În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani.