Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... STAGIU DE COTIZARE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

STAGIU DE COTIZARE PENSIE

Va rog,sa precizati:ce fel de acte trebuiesc depuse la casa de pensii pentru cei cu studii superioare in vederea includerii anilor de studii in stagiul de cotizare?Am terminat facultatea in 1973,dar diploma nu specifica perioada studiilor cu precizie de zile.
Multumiri anticipate.
~ Conținut șters la cerere ~
ART. 131/Normele de aplicare a Legii 263/2010
(1) În cazul persoanelor care au urmat cursurile de zi ale unor instituţii de învăţământ superior, dovada absolvirii cursurilor de zi şi a duratei normale a studiilor se face cu diploma însoţită de foaia matricolă SAU adeverinţă din care să rezulte forma de învăţământ, durata normală şi perioada studiilor.
Va mutumesc pt.precizari.