Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu avarii - 2 autoturisme
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu avarii - 2 autoturisme

Buna ziua,
Pe 3 Feb, anul curent, am oprit la o trecere de pietoni, 2 persoane fiin angajate in trecere, din spate o dubita W, m-a lovit. Ambele masini au fost avariate.
Respectiva doamna, sfatuita de sotul dumneaei - nu au vrut sa ne intelegem, refuzand sa imi arate orice fel de act, asigurare, orice fel de hartie. Au insistat sa lasam pe a doua zi. Pentru ca mi-au trezit suspiciuni, am sunat la 112 si am fost sfatuita sa merg la politia rutiera imediat. Am fost, am dat declaratie, am facut desenul respectiv. Am primit o autorizatie de reparatii, atat. A doua zi, dimineata am descoperit ca cea care ma lovise nu avea rca de o saptamana si nici itp, de o luna. M-au contactat telefonic sa cadem la o intelegere: ei doreau ca eu sa merg la politie sa imi retrag declaratia iar ei promiteau ca peste 2 saptamani or sa imi dea banii pentru reparati. Nu am acceptat. Astazi am mers la politie sa vad daca au fost si ei pentru declaratie si am aflat ca nu au mers. Deci, termenul de 24 de ore a fost depasit. Domnii de la politie au spus ca va fi cautata pentru ridicare permis, numere, dupa care si eu voi fi anuntata de urmatorii pasi.
Am fost la politie si mi-au dat numarul de inregistrare al reclamatiei mele.
Va rog, sa imi spuneti care este procedura in acest caz. Ce pot sa fac eu acum?
Sa asteptati. In plus daca nu va da banii de buna voie pe reparatie, va trebui sa o actionati in instanta pentru recuperarea lor.
Multumesc.
Nu imi da nimic. Refuza sa vorbeasca la telefon. Ma tem ca a plecat din tara, caci asa mi-a tot spus.
Masina este pe firma.
Actionati-o in instanta. Cand va vedea citatia poate va reactiona altfel. In plus veti avea o sentinta pe care sa o puneti in executare. Nu conteaza unde va fi ea, ci ce bunuri are pe numele sau in tara.
Deschideti un dosar de dauna la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii.

In calitate de Organism de plata a despagubirilor, FPVS intervine în interesul persoanelor păgubite în urmatoarele conditii:

-garantează, în condiţiile legii, despăgubirea persoanelor care au suferit prejudicii în urma unor accidente produse de autovehicule neasigurate sau neidentificate;
-despăgubeşte persoanele prejudiciate dacă acestea nu sunt despăgubite de cei care le-au prejudiciat;
-dacă accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neasigurat RCA, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri atât pentru daune materiale cât şi pentru vătămări de persoane şi decese;
-dacă accidentul a fost provocat de un vehicul neidentificat, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri numai pentru vătămări de persoane şi decese. Pentru daunele materiale se garantează şi se plătesc despăgubiri numai dacă în accident, cel puţin o persoană a suferit vătămări care să necesite pentru vindecare mai mult de 60 de zile de îngrijiri medicale. Franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite pentru daune materiale în aceste cazuri este de 500 Eur/echivalent lei; prin accident provocat de un vehicul neidentificat, se înţelege acel accident în care vehiculul agresor a intrat în coliziune directă cu persoana accidentată sau cu bunul pe care l-a avariat, după care a părăsit locul accidentului;
-persoanele care pot beneficia de despăgubiri sunt cele prevăzute de legislaţia în vigoare la data producerii accidentului.
Sursa: [ link extern ]
Laszlo21 a scris:

Deschideti un dosar de dauna la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii.

In calitate de Organism de plata a despagubirilor, FPVS intervine în interesul persoanelor păgubite în urmatoarele conditii:

-garantează, în condiţiile legii, despăgubirea persoanelor care au suferit prejudicii în urma unor accidente produse de autovehicule neasigurate sau neidentificate;
-despăgubeşte persoanele prejudiciate dacă acestea nu sunt despăgubite de cei care le-au prejudiciat;
-dacă accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neasigurat RCA, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri atât pentru daune materiale cât şi pentru vătămări de persoane şi decese;
-dacă accidentul a fost provocat de un vehicul neidentificat, FPVS garantează şi plăteste despăgubiri numai pentru vătămări de persoane şi decese. Pentru daunele materiale se garantează şi se plătesc despăgubiri numai dacă în accident, cel puţin o persoană a suferit vătămări care să necesite pentru vindecare mai mult de 60 de zile de îngrijiri medicale. Franşiza ce rămâne în sarcina persoanei păgubite pentru daune materiale în aceste cazuri este de 500 Eur/echivalent lei; prin accident provocat de un vehicul neidentificat, se înţelege acel accident în care vehiculul agresor a intrat în coliziune directă cu persoana accidentată sau cu bunul pe care l-a avariat, după care a părăsit locul accidentului;
-persoanele care pot beneficia de despăgubiri sunt cele prevăzute de legislaţia în vigoare la data producerii accidentului.
Sursa: [ link extern ]

Multumesc pentru raspuns.
Nu stiu daca sa mai astept cateva zile, asa cum mi s-a spus de la politie, anume ca ma vor suna dansii. Sau sa nu astept...
Nu inteleg totusi de ce la politie, in afara de ce s-a scris pe autorizatia de reparatii, nu s-a mai facut altceva: poze, proces verbal de constatare... ceva ca si dovada...
Singurele poze existente sunt ale mele: una, masinii care m-a lovit si cele facute masinii mele, lovite.
Am cateva minute inregistrate cu ce s-a vorbit la locul accidentului si am si cateva minute inregistrate pe o convorbire telefonica, cu soferita vinovata, unde recunoaste ca nu avea rca si itp, plus cateva alte detalii. Nu stiu in ce masura m-ar ajuta acestea.
Am primit numarul de inregistrare al declaratiei mele. Si am fost si la un service auto pentru evaluare+cost daune.