Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere masina

mama are o masina pe care ia dat o fratelui meu masina afost data si nu sa intocmit nici un act ,la circa finantiara treb platit in fiecare an impozit nefiind radiata se poate face radierea pe baza unei procure din partea mamei pe numele fratelui aceasta neputindu se deplasa pina in buc ea loc la tara
Ca sa o radiati trebuie sa aratati cui i-ati vandut-o. In pluc radierea se va efectua in localitatea in care este inregistrata.
Cel mai simplu mod ca sa va recuperati taxele este sa luati numerele de inmatriculare de pe autoturism.
Altele nu se elibereaza decat proprietarului, persoana din certificatul de inmatriculare.
Concret, la intrebare.
Da, mama sa mearga la un birou notarial din localitatea de domiciliu, sa-i explice notarului ce doreste si acesta ii va intocmi procura de care are nevoie.
O copie dupa actul de identitate al celui pe care il va imputernici este necesara.
Doar ca din ce ati postat nu prea se intelege mare lucru.
Daca autoturismul este in continuare in proprietatea mamei radierea se face la domiciliul mamei, nu la al fiului.
Daca e in proprietatea fiului, nu-i nevoie de procura din partea mamei.
Exprimati-va coerent si cu un dram de logica si veti fi lamurit.