Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie pv amenda politie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie pv amenda politie rutiera

Buna ziua

In legatura cu un pv prin care se amendeaza conducatorul vehiculului pt depasirea vitezei. Luat din mers, din fata, masina politiei deplasandu-se pe contrasesns.
Soferul refuza sa semneze pv si nu formuleaza obiectiuni. Pv ajunge prin posta acasa.

Nu exista trecut niciun martor asistent, nici semnatura acestuia.
Nu este trecut seria si nr aparatului radar.

Atrag acestea doua nulitatea pv?

Multumesc.
Daca nu este trecuta seria si numarul de identificare al cinemometrului, asta atrage dupa sine anularea procesului verbal.
Va puteti apara singur, dar in asemenea situatii, cand nu aveti cum pierde, e recomandabil sa va angajati un avocat, castiga si el niste bani.
Atentie la termenul in care puteti depune plangerea contraventionala impotriva procesului verbal de sanctionare!