Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in inscrisuri sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in inscrisuri sub semnatura privata

Revin la un subiect mai vechi (de prin aprilie) referitor la o informare facuta de inspectorul RU

Salariatul X la care se referea informarea a facut plangere penla - art.290 CP si culmea ....procurorul a dispus INCEPEREA URM.PEN. si acum acel inspector RU are dosar penal.

eu una va spun sincer ca am ramas socata. cum sa dai IUP pt o informare care suna asa ~ dl.director
subsemnata X angajat ala Comp Ru va aduc la cunostinta ca salaritul SSS refuza semnarea de primire a actului aditional nr. privind schimbarea locului de munca.
Mai mult decat ata acesta mentioneaza ca va contesta decizia si actul ad~

Lucru pe care de altfel la si facut (a contestat)

Ce parere aveti?? Cum ar trebui procedat de acum la tribunal???

Redau mai jos discutia mai veche.
Va multumesc

Data post: Miercuri, 1 Aprilie 2009, 10:21
Subiect: RE: fapta penala ?

referitor la fapta penala am si eu o intrebare:

o informare facuta de un salariat (referitoare la alt salariat) catre directorul general al societatii angajatoare poate face obiectul unei plangeri penale??? care ar fi consecintele??? Recomanda
Raporteaza abuz Raspunde Citeaza Editeaza

Ioana-Iulica
Consilier juridic
Profil consultant
Trimite mesaj privat
Ioana-Iulica a mai scris
offline 7.61
Data inregistrarii:
Miercuri, 4 Februarie 2009, 12:03

Profil consultant Cere consultanta
[Explicatii indice rating]
Data post: Miercuri, 1 Aprilie 2009, 10:25
Subiect: RE: fapta penala ?

DA Recomanda
Raporteaza abuz Raspunde Citeaza

monya
Consilier juridic
Profil consultant
Trimite mesaj privat
monya a mai scris
online 6.63
Data inregistrarii:
Luni, 28 Noiembrie 2005, 10:27

Profil consultant Cere consultanta
[Explicatii indice rating]
Data post: Miercuri, 1 Aprilie 2009, 11:18
Subiect: RE: fapta penala ?

Ioana-Iulica a scris:

DA

consecinte??? Recomanda
Raporteaza abuz Raspunde Citeaza Editeaza

magyari
Utilizator
Trimite mesaj privat
magyari a mai scris
offline 4

Data inregistrarii:
Miercuri, 29 Martie 2006, 08:26

Profil utilizator
[Explicatii popularitate]
Data post: Miercuri, 1 Aprilie 2009, 14:20
Subiect: RE: fapta penala ?

Si referitor la intrebarea mea, este infractiune ? Care e temeiul ? Aplauda
Raporteaza abuz Raspunde Citeaza

Paven Floren...
Avocat
Profil consultant
Trimite mesaj privat
Paven Florentina a mai scris
offline 8.02
Data inregistrarii:
Miercuri, 28 Ianuarie 2009, 14:13

Profil consultant Cere consultanta
[Explicatii indice rating]
Data post: Miercuri, 1 Aprilie 2009, 14:42
Subiect: RE: fapta penala ?

Raspunsul depinde de continutul informarii facute de acel salariat si de continutul plingerii penale care ar putea fi formulata. Asa , in abstract nu se pot estima consecintele. Daca informarea acelui salariat a fost facuta in virtutea atributiilor postului si se refera la aspecte de munca,atunci presupun ca ar fi greu de dovedit o fapta penala ( doar daca s-au facut afirmatii insultatoare,calomnioase) Recomanda
Raporteaza abuz Raspunde Citeaza

monya
Consilier juridic
Profil consultant
Trimite mesaj privat
monya a mai scris
online 6.63
Data inregistrarii:
Luni, 28 Noiembrie 2005, 10:27

Profil consultant Cere consultanta
[Explicatii indice rating]
Data post: Miercuri, 1 Aprilie 2009, 15:38
Subiect: RE: fapta penala ?

Paven Florentina a scris:

Raspunsul depinde de continutul informarii facute de acel salariat si de continutul plingerii penale care ar putea fi formulata. Asa , in abstract nu se pot estima consecintele. Daca informarea acelui salariat a fost facuta in virtutea atributiilor postului si se refera la aspecte de munca,atunci presupun ca ar fi greu de dovedit o fapta penala ( doar daca s-au facut afirmatii insultatoare,calomnioase)

e o informare facuta de inspectorul de resurse umane umane catre directorul general care suna cam asa ”salariatul X refuza sa primeasca actul aditional si informarea (care se refera la schimbarea unui loc de munca) din data de..............” atata tot..

iar salariatul X ameninta ca a facut plangere penala impotriva inspectorului RU

ultima data editat de monya pe data de Miercuri, 1 Aprilie 2009, 15:39 Recomanda
Raporteaza abuz Raspunde Citeaza Editeaza

RalucaB
Avocat
Profil consultant
Trimite mesaj privat
RalucaB a mai scris
offline 8.43
Data inregistrarii:
Luni, 12 Mai 2003, 00:00

Profil consultant Cere consultanta
[Explicatii indice rating]
Data post: Miercuri, 1 Aprilie 2009, 21:11
Subiect: RE: fapta penala ?

Nu este infractiune. Este o simpla constatare a unei situatii de fapt. Intre sarcinile unui inspector de resurse umane sunt si aceste "informari".
Oricine poate face o plangere penala dar asta nu inseamna ca este si intemeiata.
In opnia mea, problema nu este de a clarifica daca informarea facuta directorului general este sau nu o atributie de serviciu a inspectorului RU, ci daca, continutul acestei informari corespunde adevarului.
Inspectorul RU a fost in exercitiul atributiilor de serviciu, este adevarat, dar trebuie sa probeze -cu inscrisuri, martori colegii de serviciu ,etc- ca faptele atestate prin informare corespund adevarului.Altfel orice persoana angajata poate sa informeze - in scris in acest caz - abuziv seful ierarhic, prin atestari necorespunzatoare adevarului, despre un alt angajat. Si atunci se ajunge la infractiunea de fals in inscrisuri prev. si ped. de Codul penal.
Iar angajatul care a facut plangerea penala trebuie sa probeze la randul sau ca nu sunt adevarate "informatiile" furnizate sefului ierarhic de catre inspectorul RU si vinovatia inspectorului RU.
De precizat că, inspectorul RU are si el la indemana instrumentul plangerii penale impotriva angajatului in cauza, pentru infractiunea de "denuntare calomnioasa" prev si ped. de art.259 din Codul penal, de care poate deja sa uzeze.

inscrisuri??? ce alte inscrisuri as putea prezenta in afara de actul aditional nesemnat si alte informari prin care dl.XXX refuza sa semneze???

ajutati ma va rog...cateva idei....