avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul cotitate mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul cotitate mostenire

Buna ziua,
am si eu o intrebare privind calculul cotitatii succesorale in cazul existentei unui testament.
Concret:
la moartea tatalui meu s-a gasit un testament prin care actuala sotie este desemnata "legatar universal". Ca mostenitori rezervatari este" fiul ( respectiv , eu) si mama in viata". Mama tatalui meu a murit inaintea acestuia , deci in viata la data decesului eram doar eu si actuala sotie.
Ce cota din mostenire mi se cuvina ca rezervatar in viata.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: dor582004 , utilizator 12:38, 11 Februarie 2015
3/8.
Multumesc
O zi placuta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament GrowNxxx GrowNxxx As dori un raspuns rapid daca se poate... Nu o sa pun numele persoanelor din anumite motive personale.... ........ \"v\" si \"vs\" au avut 2 copii \"c\" ... (vezi toată discuția)
Legatarul universal Radu Paul Radu Paul Bunica mea a fost numita legatar universal prin testamentul facut de mama ei care a murit . In acest testament se specifica faptul ca exista 3 descendenti , si ... (vezi toată discuția)
Poate fiul din prima casatorie sa conteste certificatul de mostenire legatar universal? Laizi Laizi Cuplu mixt romano-englez, poate fiul din prima casatorie sa conteste testamentul legatar universal? Suntem un cuplu mixt romano-englez, dorim sa ne facem ... (vezi toată discuția)