Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul cotitate mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul cotitate mostenire

Buna ziua,
am si eu o intrebare privind calculul cotitatii succesorale in cazul existentei unui testament.
Concret:
la moartea tatalui meu s-a gasit un testament prin care actuala sotie este desemnata "legatar universal". Ca mostenitori rezervatari este" fiul ( respectiv , eu) si mama in viata". Mama tatalui meu a murit inaintea acestuia , deci in viata la data decesului eram doar eu si actuala sotie.
Ce cota din mostenire mi se cuvina ca rezervatar in viata.

Multumesc
3/8.
Multumesc
O zi placuta