Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare fapta. Infractiune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare fapta. Infractiune?

Buna ziua! As dori sa ma ajutati, daca se poate, cu incadrarea unei fapte. In special as dori sa stiu daca poate constitui temei pentru comiterea unei infractiuni. Cum poate fi calificata fapta a doua persoane care intretin relatii sexuale intr-o masina aflata intr-un camp? Mentionez ca acest camp este situat la marginea orasului, faptele se intampla in timpul noptii si nu exista persoane in jur. Terenul pare a fi proprietate privata, avand in vedere ca pe acesta exista o cultura de varza care este ingrijita. Terenul nu este ingradit, insa dispune de un drum batatorit, unde nu este plantat nimic, acela fiind si locul unde se desfasoara faptele. Avand in vedere aceste circumstante, se poate retine ultrajul impotriva bunelor moravuri sau o alta infractiune privitoare la viata sexuala sau proprietatea privata?
Pentru a fi vorba despre infracțiunea de ultraj contra bunelor moravuri, ar trebui ca fapta să se fi săvârșit într-un loc public.
Codul penal ne explică înțelesul noțiunii de loc public astfel:
Dispoziţii comune
Art. 184
Faptă săvârşită în public
Fapta se consideră săvârşită în public atunci când a fost comisă:
a) într-un loc care prin natura sau destinaţia lui este totdeauna accesibil publicului, chiar dacă nu este prezentă nicio persoană;
b) în orice alt loc accesibil publicului, dacă sunt de faţă două sau mai multe persoane;
c) într-un loc neaccesibil publicului, însă cu intenţia ca fapta să fie auzită sau văzută şi dacă acest rezultat s-a produs faţă de două sau mai multe persoane;
d) într-o adunare sau reuniune de mai multe persoane, cu excepţia reuniunilor care pot fi considerate că au caracter de familie, datorită naturii relaţiilor dintre persoanele participante.
Din descrierea dvs. nu prea pare a fi totuși vorba despre un loc public, era noapte și nu prea putea trece cineva pe acolo la acea oră.
Contează și aceste aspecte.
Interesant este dacă este o faptă ipotetică sau chiar reală? Dacă este reală, s-a sesizat cineva sau doar exită temeri în acest sens?
Cât privește comiterea vreunei infracțiuni privind proprietatea privată, nu aș vedea vreo atingere adusă proprietății prin acea faptă.