Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce pedeapsa li se va aplica ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

ce pedeapsa li se va aplica ?

Buna seara !
- impotriva a 2 colegi,
prin Rechizitoriul /26.06.2012, Parchetul de pe langa Tribunalul Botosani
a retinut ca in cauza sunt intrunite conditiile prevazute de lege
potrivit carora, prin exercitarea in mod necorespunzator a atributiilor de serviciu, cei 2 inculpati au savarsit fapte care intra
in categoria infractiunii de “abuz in serviciu contra intereselor publice”,
comise in forma continuata,
iar prin faptele lor, se fac vinovati de savarsirea
a 2 infractiuni de “abuz in serviciu contra intereselor publice
in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de avantaje patrimoniale",
prev. si ped. de art. Art. 132 din Legea nr. 78/2000,
raportat la Art. 248 Cod penal,
cu aplicarea Art.41 alin.2 si Art.42 Cod penal,
toate cu aplicarea Art.33 lit.a si Art.34 Cod penal.

Va rog sa imi spuneti ce pedeapsa li se va aplica
celor 2 colegi ?
Faptele au fost savarsite de acestia
in perioada 2005-2009,
urmarirea penala a inceput in anul 2010,
iar dosarul penal a inceput sa se judece in anul 2012.

Dosarul penal a fost dat in pronuntare.

Este posibil ca instanta sa ii oblige
doar la plata cval. contractelor incheiate nelegal
si repunerea partilor in situatia anterioara,
precum si la munca in folosul comunitatii ?
Nu poate nimeni sa faca asemenea previziuni doar dupa ce descrieti dvs, asteptati sa se pronunte instanta.
Da, in cazul expus nu se poate face o socoteala simpla precum 1+1=2...

Totul depinde de multe aspecte...in ceea ce priveste individualizarea judiciara a pedepsei...
Va rog sa imi spuneti:

In raport de ce anume
se face
individualizarea judiciara a pedepsei ?

Ce aume se ia in calcul
la stabilirea pedepsei,
avand in vedere
ce am scris mai sus ?
oanaportar a scris:

Va rog sa imi spuneti:

In raport de ce anume
se face
individualizarea judiciara a pedepsei ?

Ce aume se ia in calcul
la stabilirea pedepsei,
avand in vedere
ce am scris mai sus ?

art 74 ncp
Va multumesc foarte mult !
Inseamna ca cei 2 colegi trebuie sa astepte
hotararea penala.
O seara placuta va doresc !