Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare/donatie pentru un ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare/donatie pentru un ong

in ce conditii se poate sponsoriza sau face o donatie catre un ONG care are ca si asociati primariile unor comune. mentionez ca operatorii economici de pe raza comunelor asociati ong-ului au avut mai mult sau mai putin colaborari cu primaria, prin diferite contracte de lucrari/prestari servicii. ONG ul este un punct de lucru smurd, cu 13 paramedici angajati.
Persoana fizica care are un contract de munca valabil cu formularul 230 sau are venituri impozitate pe declaratia 200, poate directiona 2% catre respectivul ong.
O societate comerciala cu capital privat si platitoare de impozit pe profit, poate sponsoriza pe contract de sponsorizare, atat in numerar dar si in natura (bunuri). Nu stiu amanunte pentru firmele in care statul detine o anumita participatie.
Nu are importanta daca firma cu capital privat a avut sau nu alte relatii comerciale cu primaria iar primaria e membru in acel ong.