Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecare in lipsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecare in lipsa

Sunt in proces cu institutia mea - Fond, si mi s-a fixat procesul deja. Nu am primit citatie, la dosar nu exista decat documentele depuse de mine. Nu pot ajunge la proces pana in 14.02.2015.
1. Nu este obligatoriu sa primesc citatie ?
2. Daca institutia nu a depus nici un act, pocesul se poate judeca ?
2. Iar, in cazul meu, ca reclamant, pot transmite ca se poate judeca in lipsa, dupa inscrisurile expuse in Dosar ? Ce ar trebui sa contina aceasta cerere a mea de judecare in lipsa ?
Multumesc, Cristina
Domnule Presedinte,
Subsemnata Cristina X, reclamanta in dosarul nr, in temeiul art 411, alin. 1 punctul 2, Cod.pr.civ. solicit judecarea cauzei în lipsă.
Ristina a scris:

Sunt in proces cu institutia mea - Fond, si mi s-a fixat procesul deja. Nu am primit citatie, la dosar nu exista decat documentele depuse de mine. Nu pot ajunge la proces pana in 14.02.2015.
1. Nu este obligatoriu sa primesc citatie ?
2. Daca institutia nu a depus nici un act, pocesul se poate judeca ?
2. Iar, in cazul meu, ca reclamant, pot transmite ca se poate judeca in lipsa, dupa inscrisurile expuse in Dosar ? Ce ar trebui sa contina aceasta cerere a mea de judecare in lipsa ?
Multumesc, Cristina

nu cumva, cel vazut de dvs este un termen administrativ? este posibil ca de acum inainte sa i se comunice institutiei actiunea dvs si documentele in probatoriu, urmand ca ei sa formuleze intampinarea. nu puteati sa nu fiti citata

Multumesc mult de raspunsuri, pentru formulare si pentru completare adaug,
scriind aici ce scrie pe portal Tribunal, era trecuta si ora si completul de judecata !
Ora estimata:
Complet:
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Intreband la Tribunal mi s-a spus ca este fixat chiar termenul de judecata.
Si eu aflasem ca ar fi trebuit sa fie mai intai o chestiune administrativa preliminara reclamant-parat.

De aceea m-am intrebat de ce nu am primit citatie din moment ce este fixat un termen de judecata.

Poate ca institutia realizeaza ca am dreptate si lasa la latitudinea judecatii ?!=D>
S-au trebuie sa imi fac griji mai mari.
Multumesc Avocat net ca existi !
Daca apreciati ca este foarte important sa va prezentati atunci cand se judecta dosarul pe langa judecata in lipsa puteti solicita instantei sa va acorde un nou termen, pentru imposibilitate de prezentare dovedita.
Mai puteti solicita instantei,eventual in scris sau oral la primul termen de judecata un nou termen ptr.lipsa de aparare si in vederea angajarii unui avocat conf.art.222 NCPC.