Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii de serviciu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii de serviciu

Vă rog să-mi spuneţi ce sunt pensiile de serviciu? Sau mai bine spus care sunt acestea? Vă mulţumesc
Cititi pe:

[ link extern ] /
Va multumesc dar revine cu inca o intrebare...va rog sa-mi spuneti daca o persoana care beneficiaza de pensie miitara poate fi numita, in conditiile legii, pe o functie publica (fiind pensionar).
Un pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu orice alte venituri provenite din salarii, indiferent de sursele de venit.
Un pensionar militar poate fi numit intr-o functie publica numai daca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a ocupa acea functie.
Am pus aceasta intrebare avand in vedere dipozitiile Legii 188 1999/ Statutul functionarilor publici ( art.98 lit.d) care este specificat faptul ca, raportul de serviciu al functionarului public inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare...Stiam ca pensionarii pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariul dar fie incadrati ca personal contractual....
Va multumesc pentru raspunsuri si tare va rog sa ma ajutati cu inca un raspuns